Yorum: ABD'li siyasetçiler küstahça eylemlerinin bedelini ödeyecek

2019-08-21 21:19:53

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senatör Marco Rubio, geçtiğimiz günlerde, Hong Kong ile ilgili küstahça açıklamalarda bulundu. İki siyasetçi, ayrıca “Hong Kong'da İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı”nın ABD Kongresi'nde onaylanması için çaba harcayacaklarını da açıkça beyan etti.

Gelişmeler üzerine, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Yasama İşleri Komisyonu'ndan bugün yapılan açıklamada, adı geçen ABD'li siyasetçilerin Çin'in iç işlerine müdahele etmesine kararlılıkla karşı çıkıldığı vurgulandı.

Açıklamada, ABD Kongresi üyelerinin doğrularla yanlışları ayırt edemeyen sorumsuzca ifadelerinin Hong Kong'daki radikal eylemcilerin işledikleri suçlara destek anlamına geldiğine dikkat çekilerek, bu kişilerin, Hong Kong'daki olaylara dair spekülasyonlar yaratarak Hong Kong'da ve tüm Çin'de kaosa yol açmayı hedefledikleri kaydedildi.

Gel gelelim olgular, “Bir Ülke İki Sistem”in Hong Kong'un yeniden Çin'in idaresine dönmesinin ardından uzun vadeli refah ve istikrarı sağlamanın en doğru yolu olduğunu kanıtladı.

Hong Kong'da “Bir Ülke İki Sistem” uygulamalarında kaydedilen çarpıcı başarılar tüm dünyanın dikkatini çekerken, bazı ABD'li siyasetçilerin son dönemde yaşanan kaosta oynadıkları utanç verici rol, Hong Kong'un refah, istikrar ve güvenliğini ciddi şekilde zedeledi. Çin'in iç işlerine kaba bir müdahale anlamına gelen bu eylemler, uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarını da açıkça ihlal etti.

ABD'li bazı siyasetçiler, uzun süredir önyargılı, ayrımcı ve kışkırtıcı bir tutumla Çin dâhil olmak üzere birçok ülkenin iç işlerine karışıyor.

Bu kişilerin Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong'un şu tavsiyelerine kulak vermeleri şart: “Dünyanın en güçlü ülkesi olarak ABD, daha etkili ve güçlü bir Çin'i kabul etmeli. Çin'in kalkınmasının önüne geçmek ne mümkün ne de mantıklı.”

İhtiyatlılık zayıflık, mantıklılık da çekimserlik anlamına gelmiyor. Çin karşıtı bazı kişilerin, Çin hükümeti ve halkının, ülkenin egemenliğini, güvenliğini ve bütünlüğünü koruma konusundaki kararlılığını hafife almamaları gerekiyor. Hong Kong'un refah ve istikrarına zarar vermeyi, kaos yaratmak suretiyle Çin'in kalkınmasını engellemeyi planlayanlar söz ve eylemlerinin bedelini ödeyecekler.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor