Yorum: Twitter ve Facebook'un hiç mi utanmaları yok?

2019-08-21 20:01:11

ABD merkezli sosyal medya platformları Twitter ve Facebook, Hong Kong'daki protestolara ilişkin “yalan” haberler yaydıkları gerekçesiyle yaklaşık bin hesabın kapatıldığını açıkladı. İki şirketten yapılan açıklamalarda, söz konusu hesapların Çin hükümetince desteklendiği iddia edildi.

Açıklamalara göre, kapatılan hesapları iki gruba ayırmak mümkün. Birinci grup, Hong Kong'da Yasama Konseyi'nin binasına ve polislere saldırmak, toplu taşımayı ve trafiği engellemek ve muhabirleri darp etmek gibi şiddet eylemlerine karşı çıkan hesaplardan oluşuyor.

İkinci grupta ise Hong Kong polisinin radikal eylemcilere göz açtırmayarak, onları ağır şekilde cezalandırmasına destek veren hesaplar bulunuyor.

Hem olay yerlerinde çekilen fotoğrafları gösteren, hem de gerçekleri yansıtan bilgiler aktaran bu hesaplar, “yalan haber” yaydıkları iddiasıyla Twitter ve Facebook tarafından kapatıldı.

Doğrularla yanlışlar tamamen birbirine sokularak atılan bu saçma adımlar, iki kuruluşun sözde ifade özgürlüğü konusundaki ikiyüzlülüğünü de gösterdi.

Böylelikle Hong Kong'daki şiddetin ve kaosun yaratıcıları olan siyasi güçlerin de destekçileri hâline gelen Twitter ile Facebook'a açıkça sormak lazım: Sizde hiç mi utanma sıkılma yok?


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor