Çin: Asıl niyet, meşru Hong Kong yönetimini yıkmak

2019-08-16 11:11:25

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın Hong Kong Özel İdari Bölgesi Komiseri Xie Feng, “Hong Kong'da yaşananların arkasında insan hakları, özgürlük ve demokrasiyi koruma değil, muhalifler ile radikal eylemcilerin yerel yönetimi yıkma niyetleri bulunuyor.” dedi.

Xie Feng, dün Hong Kong'da düzenlenen 2019 Uluslararası Hukuk Semineri'nde yaptığı konuşmada, egemen eşitliği ve iç işlerine karışmamanın uluslararası hukukun iki temel ilkesi olduğuna işaret ederek, buna rağmen bazı ülkelerin Hong Kong ile ilgili işlere ciddi şekilde müdahale ettiğini dile getirdi.

Bazı ülkelerin, Çin ile İngiltere arasındaki ortak bildiriyi kasten gündeme taşıyarak, Hong Kong ile ilgili işlere karışma teşebbüsünün de yanlış olduğuna dikkat çeken Xie Feng, adı geçen bildiride yer alan somut düzenlemelerin Çin'in iç işi sayıldığını, hiçbir ülkenin bu bahaneyle Çin'in iç işlerine karışma hakkının bulunmadığını söyledi.

Xie Feng, “Bir Ülke İki Sistem” politikasının Çin Anayasası doğrultusunda oluşturulduğunun, dolayısıyla Çin Anayasası'nın Hong Kong'un temelini teşkil ettiğinin kavranması gerektiğinin altını çizdi. Xie, Çin Anayasası ile Hong Kong Temel Yasası'nın birlikte Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin anayasal temelini oluşturduğunu da ifade etti.

Çinli yetkili, “'Bir Ülke', 'İki Sistem'in temeli ve önkoşuludur; 'İki Sistem', yalnızca 'Bir Ülke'nin çerçevesinde işleyebilir.” ifadesini kullandı.
Çin merkezi hükümetinin, bu sistemin getirdiği farklılıklara saygı gösterdiğine ve doğurduğu fırsatlardan faydalandığına dikkat çeken Xie Feng, hükümetin Hong Kong'un özerkliği konusundaki tutumunun da net ve tutarlı olduğunu kaydetti.

Xie, Hong Kong'da yaşananların arkasında insan hakları, özgürlük ve demokrasi olmadığını, muhalifler ile radikal eylemcilerin şiddet gibi yasa dışı yollarla meşru yerel yönetimi yıkma, merkezi hükümetin otoritesine meydan okuma, böylece Hong Kong'da “Bir Ülke İki Sistem”in anayasal temelini sarsma niyetinin olduğunu ifade etti.

Xie Feng, dış güçlerin uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarını çiğneyerek Çin'in iç işlerine müdahale etmeye, Hong Kong'u bir piyon olarak kullanarak Çin ulusunun yeniden canlanmasını engellemeye çalıştıklarını kaydetti.

Hong Kong'un şu an Çin'in idaresine döndükten sonraki en tehlikeli ve en vahim döneminde bulunduğunun altını çizen yetkili, “Şu an en acil yapılması gerekenler şiddete son vermek, kaosu durdurmak ve toplumsal düzeni normale döndürmek.” dedi.

Çin merkezi hükümetinin, Carrie Lam'ın liderliğindeki Hong Kong yönetimini ve Hong Kong polisini kararlılıkla desteklediğini dile getiren Xie, Hong Kongluların şiddetin karşısında duran, hukukun üstünlüğünü savunan ve polisi savunan tavırlarını desteklediklerini belirtti. Xie, Hong Kong'da hukukun üstünlüğünün altını oyan, refah ve istikrara zarar veren ve “Bir Ülke İki Sistem”e meydan okuyan tüm şiddet eylemlerinin ağır hukuki cezalarla karşılaşacağı uyarısında da bulundu.

Hong Kong ile ilgili işlere yabancı hükümet, örgüt ya da kişilerce yapılan tüm müdahalelerin, Hong Konglular dâhil olmak üzere tüm Çin halkından sert karşılık göreceğini ifade eden yetkili, “Çin ulusunun yeniden canlanmasını engellemek isteyen tüm tertipler başarısız olmaya mahkûmdur.” diye konuştu.

      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor