Yorum: Uluslararası düzeni bozan ABD'nin hegemonyasıdır

2019-07-24 16:18:47 CRI

Yorum: Uluslararası düzeni bozan ABD'nin hegemonyasıdır

Geçtiğimiz günlerde, ABD Başkanı Donald Trump'a hitaben kaleme alınan ve Çin'in iç ve dış politikalarının eleştirildiği açık mektup ABD basınında yer buldu.

Bir avuç Çin karşıtı siyasetçinin imzasını taşıyan söz konusu mektup yanlış, küstahça ve önyargılı ifadelerle dolu. Ancak gerçek şu ki; tek taraflılık, korumacılık ve aşırı egoizmi ifade eden ABD hegemonyası, uluslararası düzene büyük zarar veriyor.

2. Dünya Savaşı'nın sonrasında kurulan uluslararası düzenin, genel olarak değerlendirildiğinde olumlu rol oynadığını söyleyebiliriz. Özellikle merkezinde BM'nin yer aldığı güvenlik sistemi, dünya barışı ve kalkınmasını korudu. Fakat ABD'ye göre, uluslararası düzenin merkezinde kendisi olmalı ve liderliğindeki tek kutupluluk korunmalı. ABD, BM sistemi üzerinden emellerini gerçekleştirememesi durumunda kendi yarattığı uluslararası düzene “intihar saldırısı” düzenleyecek, mevcut uluslararası düzenin yıkılmasıyla da hegemonyasını idame ettirebilecek.

Son yönetim ekibinin Beyaz Saray'a yerleşmesiyle uluslararası düzen eskisinden daha büyük zarar görmeye başladı. Çin, Meksika, Kanada, Hindistan ve AB gibi ekonomilere ek gümrük vergileri uygulayan ABD, Dünya Ticaret Örgütü kapsamındaki uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmemekte ısrarcı. ABD'nin girişimleri; serbest ticaret sistemi zemininde inşa edilen küresel sanayi zinciri, değer zinciri ve çok taraflı ticaret kurallarına ciddi oranda zarar vermekte.

Bununla birlikte ABD; BM İnsan Hakları Konseyi, UNESCO, Paris İklim Anlaşması ve İran Kapsamlı Nükleer Anlaşması'ndan çekilmekle kalmayıp, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın çalışmalarını bozarak Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) reform sürecini engellemek istedi ve kendisini tüm uluslararası yargı birimlerinden uzak tutmaya çalıştı.

ABD'nin eski BM Büyükelçisi John Robert Bolton, Amerika'nın çekiç, dünyanın çivi olduğunu belirterek, Washington'ın kime isterse vurabildiğine işaret etti. “Önce Amerika” sloganı atarak güç gösterisi yapıp aşırı egoist tavır takınmak esasen, uluslararası hukukun ve uluslararası düzenin hor görüldüğü ve imha edilmesi yönünde çabalar gösterildiği anlamına geliyor. Bu, dünyayı güç siyaseti akıntısına doğru itecek ve küresel yönetime zarar verecektir.

Bazı Amerikan politikacılar küresel düzeni keyfi bozarak uluslararası sorumluluklarını yerine getirmeyi reddederken, Çin'i mevcut uluslararası düzeni dikkate almama bahanesiyle eleştirmekteler. Zira Çin, ABD'nin arzuladığı güç siyasetini değil BM'ye dayalı ve BM Tüzüğü düzlemindeki uluslararası düzeni destekliyor.

Söz konusu politikacılar Çin'in barışçı kalkınma önlemlerini, meşru menfaatlerini koruma hareketlerini ve küresel yönetişimi ilerletmesini uluslararası düzene karşı bir meydan okuma olarak algılıyor. Bu vaziyet, hem onların kökleri derinlerdeki hegemonya düşüncesini, hem de çok taraflılığın gelişmesinden duydukları endişeleri yansıtıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor