Çin'de finans sektörünün dışa açılma boyutu genişliyor

2019-07-22 11:46:29 CRI

Çin'de finans sektörünün dışa açılma boyutu genişliyor

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Finansal İstikrar ve Gelişme Komitesi Ofisi, birkaç gün önce finans sektörünün dışa açılma boyutunun genişletilmesini hedefleyen 11 yeni önlem alındığını açıkladı. Bu önlemler, yabancı şirketlerin Çin'in finans piyasasına yatırımlarını teşvik edecek.

Uzmanlara göre, 11 önlem ile ülkedeki finans sektörünün geliştirilmesi, halkın yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve Çinli finans kurumlarının uluslararası rekabet gücünün arttırılması amaçlanıyor.

Kredi derecelendirme, finansal yönetim, emeklilik yönetimi ve komisyonculuk alanlarında faaliyet gösteren yabancı kurum ve şirketlere yönelik söz konusu önlemler sayesinde yabancı sermayenin Çin'in finans piyasasına girişi kolaylaşacak ve piyasadaki payı artacak.

Kredi derecelendirme alanında dışa açılma boyutunun genişletilmesini ve yabancı kredi derecelendirme kurumlarının Çin'deki bankalar arası tahvil piyasasında ve borsadaki faaliyetlerinin teşvik edilmesini kapsayan yeni önlemler, Çin'in finans piyasasının dışa açılma sürecindeki son derece önemli önlemler olarak görülüyor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Çin Mingsheng Bankası'nın baş araştırmacısı Wen Bin, kredi derecelendirme alanında dışa açılmanın genişletilmesinin, ülkenin finansal piyasasına olumlu etki yaratacağını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“(Yeni önlemlerle) hem yabancı yatırımcıların çeşitli talepleri karşılanacak hem de yerel kredi derecelendirme sektörünün kalitesi yükseltilecek.”

Mevzubahis 11 önlemden 4'ü sigorta sektörüyle ilgili. Buna göre, yabancı finans kurumlarının Çin'de emeklilik yönetim şirketleri kurmaları veya bu alandaki şirketlerle birleşmelerine izin verilecek, yabancı sigorta şirketlerinin Çin piyasasına erişimi kolaylaştırılacak. Merkezi Finans ve Ekonomi Üniversitesi Sigorta Enstitüsü Başkanı Hao Yansu, konuyla ilgili şunları söyledi:

“2020 yılında, Çinli ve yabancı yatırımcıların ortak kurduğu birçok sigorta şirketinin hisse haklarında değişimler görülebilir. Böylece bu şirketler uluslararası piyasadaki ileri sigorta ürünlerini Çin'e getirebilecek, sigorta sektörünün gelişme boyutu genişletilecek ve halkın seçenekleri de artacak.”

Önlemlerden ikisi ise finansal yönetim alanında dışa açılma boyutunun genişletilmesini hedefliyor. Bu bağlamda yabancı finans kurumlarının, Çin'deki ticari bankalara bağlı finans yönetimi şirketlerine katılması veya bu alanda çalışan yeni şirketler kurması teşvik edilecek. Böylece yabancı finans kurumları, Çinli bankalarla veya onlara bağlı alt sigorta şirketleriyle işbirliği yapabilecek ve yabancı tarafların denetimi altındaki finansal yönetim şirketleri kurabilecek.

Wuhan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Finans ve Tahvil Araştırma Merkezi Başkanı Dong Dengxin, finans alanında dışa açılma boyutunun genişletilmesinin, Çinli finans kurumlarının uluslararası piyasadaki rekabet gücünü de yükselteceğini ifade etti. Dong, bu konuda şunları dile getirdi:

“Başarılı yabancı finans kurumlarının Çin piyasasına girmesi, finansal kurumlarımızın reformunu da hızlandıracak, özellikle ürün ve hizmet inovasyonunda büyük ilerleme kaydedilecek. ”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor