VakıfBank’la şampiyonluklara uzanan Zhu Ting’den Türkiye’ye mesaj var

2019-07-09 11:55:12 CRI

Çin Bayan Voleybol Takımı Kaptanı Zhu Ting, Mayıs ayında Türkiye'den Çin'e dönüp kısa bir süre dinledikten sonra Çin Milli Takımı'yla birlikte 2019 Dünya Kadınlar Voleybol Ligi Trail Turu'na katıldı.


Türkiye'de bulunduğu sırada iki ülke halkları arasında spor üzerinden sıcak duygular kurulmasına da vesile olan Zhu Ting, kısa süre önce CRI muhabirine verdiği röportajda, Türkiye Bayan Voleybol Takımı'ndaki deneyimlerini paylaştı.

Zhu Ting, Eylül 2016'dan Mayıs 2019'a kadar 3 sezon boyunca VakıfBank forması giydi. Türkiye Süper Kupası, Türkiye Kupası, Türkiye Süper Lig, Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kulüpler Kupası dahil 5 alanda başarılar kazanan Zhu Ting, VakıfBank'ın şampiyonluklara uzanmasına büyük katkı sağladı.

Bireysel olarak 6 kez MVP (en değerli voleybolcu) ve 4 kez en tecrübeli smaçör seçilen Zhu Ting, 3 sezon boyunca Türk takımının en parlak yıldızlarından biri haline geldi.

Zhu Ting, VakıfBank deneyimlerinin kendisine pek çok şey öğrettiğini söyledi:

“Türkiye'ye gittikten sonra iki yıl içinde çok şey öğrendim. Çok yetenekli sporcularla oynadım. Antrenman ve turnuvalar sırasında bazı yöntemleri ve pozisyonları görmek, gelişimime daha fazla yarar sağladı. Türkiye'de karşılaştığım yeni ortama uyum sağladıktan sonra buranın tadını çıkarmaya başladım, boş zamanlarımı kitap okumakla geçirdim.”

Türkiye'de kendine güveni geldi

Türkiye'de 3 yıllık tecrübe bir voleybolcuda ne gibi yeni değişimler yaratabilir? Bu soruya cevap verme hakkı aslında Zhu Ting'in hayranlarında. Zhu Ting'i yakından takip eden Ruan Ling muhabirimize şunları söyledi:

“Bence Zhu Ting'deki değişim, liderlik gücü ve mizacında görülüyor. Daha önce sahada sessiz ve pasif haliyle dikkat çeken Zhu Ting, kamera önünde bulunmayı da pek sevmiyordu. Türkiye'den döndükten sonra, medyanın önüne çıktığında daha kendine güvenli görünüyor.”

Vakıfbank Voleybol Takımı Başantrenörü Giovanni Guidetti, Zhu Ting'in nadir görülen olağanüstü bir voleybolcu olduğunu söylüyor:

“Zhu Ting'in Vakıfbank'taki performansı inanılmaz. Onun antrenörlüğünü yapmak benim için bir zevk.”

Voleybol'un kendisine mutluluk getirdiğine işaret eden Zhu Ting ise başarılı performansını kendisine verilen desteğe bağlayarak, gördüğü desteğin voleybol oynama hevesini daha da güçlendirdiğini söyledi.

Voleybolcuların medya görünürlüğünün az olduğunu söyleyen Zhu Ting, yurt dışına çıkıp iyi oyuncularla temas kurarak ufkunu genişlettiğini ve zengin deneyimler elde ettiğini belirtiyor.

“Türkleri tanıdıkça daha çok sevdim”

Zhu Ting Türkiye'deki günlük yaşamını da özlemle anıyor. Türk toplumunu yakından tanıdıkça daha çok sevdiğini belirten oyuncu, yaşadığı mahalledeki komşularının, iletişim sıkıntısı çekiği zaman kendisine yardımcı olduklarını ifade etti.

Zhu Ting'in Türkiye macerası sona ermiş görünmüyor, oyuncuların yurt dışında oynamalarıyla ilgili prosedürlerin tamamlanmasının ardından, Zhu Ting artık alışık olduğu ve çok sevildiği Türkiye voleybol ligine dönmek ve başarı hikayesine kaldığı yerden devam etmek istiyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor