Haber Analiz: Çin ve ABD büyük ülke sorumluluklarını ortaklaşa üstlenmeli

2019-04-04 12:16:06 CRI

Çin, işbirliğine öteden beri öncülük yapmaya çalışıyor. Kuşak ve Yol inisiyatifini ortaya koyup, tüm dünya için karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayalı yeni bir platform sunuyor. Ayrıca, BM barış koruma gücüne 30 binden fazla personel gönderdi. Yeni tur reform ve dışa açılmayı sürdürerek tüm dünyaya yeni gelişme fırsatları yaratıyor. Böylece, somut hareketlerle dünya barışını inşa etme, küresel kalkınmaya katkı yapma ve uluslararası düzeni koruma yönünde büyük ülke sorumluluklarını yerine getiriyor.

Kısa bir süre önce Avrupa gezisini tamamlayan Xi, insanlığın “yönetişim, güven, barış ve kalkınma açıkları”nın kapatılması şeklindeki Çin planını ortaya koydu. Xi, ayrıca bütün ülkelere küresel yönetişime aktif olarak katılma çağrısı yaptı. Bu da Çin'in insanlığın kader ortaklığı inşasını ilerletmek için harcadığı yeni bir çaba ve büyük ülke sorumluklarına kattığı yeni bir içerik.

Ekonomi, bilim ve teknoloji ile ordu alanlarında güçlü ve etkili en büyük gelişmiş ülke olan ABD'nin de büyük ülkelerin üstlenmesi gereken sorumlulukları yerine getirmesi bekleniyor.

Şu an Çin ile ABD arasındaki üst düzey ekonomik ve ticari müzakerelerin dokuzuncu turu Washington'da yapılıyor. Anlaşmazlıkları kontrol etmek, işbirliğini genişletmek ve küresel güveni arttırmak, Çin ve ABD'nin ticari müzakerelerde gösterdiği "büyük ülke imajı" olmalı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor