Türkçe

Çin: Endonezya ile işbirliğini yoğunlaştıracağız

CMGPublished: 2023-09-06 11:55:47
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin Başbakanı Li Qiang, dün Endonezya'nın başkenti Cakarta'da Çin ve Endonezya’nın iş çevrelerinin onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Li Qiang, 200'den fazla temsilcinin hazır bulunduğu yemekte yaptığı konuşmada, bu ziyaretin, Çin başbakanlığı görevine başlamasından bu yana gerçekleştirdiği ilk Asya turu olduğunu söyledi. Endonezya'yı bu turun ilk durağı olarak seçmesinin amacının, Endonezya ile ilişkileri güçlendirmek, dostluğu pekiştirmek ve işbirliğini artırmak olduğunu dile getirdi. Li ayrıca, Çin'in, Endonezya ile yeşil enerji, dijital ekonomi, biyoteknoloji, ilaç ve yapay zeka gibi sektörlerde işbirliğini yoğunlaştırmayı planladığını ve iki ülkenin kalkınmasına katkıda bulunmak için iki tarafın işletmeleri arasında inovasyon işbirliğinin arttırılmasının beklendiğini kaydetti.

Endonezya Denizcilik ve Yatırım İşleri Koordinasyon Bakanı Luhut Binsar Pandjaitan ise konuşmasında, Çin ve Endonezya arasındaki işbirliğinin Endonezya'nın ekonomik büyümesine katkıda bulunduğunu, bu işbirliğinin her iki taraf için de kazançlı olduğunu ifade etti. Luhut, Endonezya'nın Çin ile stratejik işbirliğini derinleştirmeye, endüstri ve tedarik zincirlerini entegre etmeye, kaliteli bir gelişme sağlamaya ve böylece iki ülke arasındaki ilişkileri yeni bir seviyeye taşımaya hazır olduğunu söyledi.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn