Türkçe

NATO'ya giriş izni bekleyen İsveç'in gözü Ankara'da

CMGPublished: 2023-06-01 10:55:20
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

İsveç’in NATO’ya katılımı konusunda, ABD ve İsveç ortak bir plan yürütüyor. Haziran ayında NATO dışişleri bakanları toplantısında Türkiye’nin İsveç’e onay vermesi ve ardından İsveç’in katılım sürecinin tamamlaması planlanıyor. Böylece temmuz ayında düzenlenecek NATO Zirvesi’nden önce İsveç’in resmi üye olması bekleniyor.

Ancak İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmayacağını duyurdu.

NATO dışişleri bakanları bu hafta Norveç’in Oslo kentinde toplanacak. Tobias Billstrom, dün yaptığı açıklamada, toplantıda Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir araya gelmek ve İsveç’in bir an önce NATO’ya katılım gereksimini vurgulamak istediğini ifade etti.

Ancak Tobias Billstrom daha sonra Mevlüt Çavuşoğlu’nun toplantıya katılmayacağını açıkça belirtti ve yine de Çavuşoğlu’yla görüşmeyi beklediğini sözlerine ekledi.

RT’de yer alan yoruma göre, Mevlüt Çavuşoğlu’nun NATO dışişleri bakanları toplantısında bulunmaması durumunda, İsveç’in tamamen hazır olduğunu düşünmesine rağmen NATO’ya katılım başvurusunda hızlı bir ilerleme kaydedilmeyecek.

Tobias Billstrom ayrıca İsveç’te bu hafta yeni bir terörle mücadele yasa tasarısının yürülüğe gireceğine dikkat çekti. Yasa tasarısının mevcut terörle mücadele yasalarının boşluğunu dolduracağını dile getiren Tobias Billstrom, İsveç’in daha önce terör örgütlerine katılımı yasaklamadığını şimdi yasaklamaya başlayacağını kaydetti. Tobias Billstrom yasa tasarısının yasadışı örgütlere lojistik, mali ve gıda yardımı sağlamayı yasadışı hale getireceğini ve Türkiye’yi İsveç’in NATO’ya katılması için “yeşil ışık” yakmaya ikna edeceğini umduğunu belirtti.

ABD de bir yandan Türkiye’ye İsveç’e “izin vermesi” için çağrıda bulunuyor. 29 Mayıs’ta ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye Cumhubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seçim tebrik mesajı gönderirken, İsveç’in NATO’ya katılmasına izin verilmesi karşılığında Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satabileceklerine işaret etti.

30 Mayıs'ta İsveç'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, meseleyi "önümüzdeki birkaç hafta içinde" çözmeyi umduklarını ifade ederek Türkiye'yi bir kez daha İsveç'e "izin vermeye" çağırdı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn