Türkçe

Çin Dışişleri Bakanlığı: Çin hâlâ küresel yatırımcıların gözdesi

CMGPublished: 2023-05-26 17:39:28
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, yılın başından beri Çin’in ekonomik işleyişindeki toparlanma eğiliminin sürdüğünü, piyasa potansiyelinin geliştirildiğini ve Çin’in hâlâ küresel yatırımcıların gözdesi olduğunu belirtti.

2023 Küresel Ticaret ve Yatırım Teşvik Zirvesi’nin önceki gün düzenlenen açılışına katılanlar, Çin’in ekonomik büyümesine iyimser baktıklarını ve ayrışmanın küresel ekonomik gelişmeye ek yükler getireceği görüşünde olduklarını ifade etti.

Mao Ning, olağan basın toplantısında, Çin’de fiilen kullanılan yabancı sermayenin ocak-nisan aylarında yıllık bazda yüzde 2,2 artarak, yaklaşık 500 milyar yuanı bulduğunu duyurdu.

Mao, Çin Uluslararası Ticareti İlerletme Konseyi tarafından düzenlenen bir ankate katılan yabancı sermayeli işletmelerin yüzde 92,4’ünün Çin’in küresel yatırım kararlarındaki konumunun azalmadığını belirttiğini de aktardı.

Çin’in kalkınmasının dünyadan ayrılamaz, dünyanın kalkınmasının da Çin’den ayrılamaz olduğuna dikkat çeken Mao Ning, pazar odaklı, hukuka dayalı ve uluslararasılaşmış birinci sınıf bir iş ortamını geliştirmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Sözcü, Çin’in dışa açılan kapıyı asla kapatmayacağını, Çin’le kazan-kazan anlayışına dayalı iş birliğini yürütmek isteyen ülkelerle aynı yönde ilerlemeye, dünya ekonomisinin refahını ve büyümesini ortaklaşa hızlandırmaya hazır olduğunu vurguladı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn