Türkçe

“NATO'nun Asya-Pasifik'e doğru genişlemesi bölge barışını ve istikrarını kesinlikle baltalayacak”

CMGPublished: 2023-05-26 17:23:32
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, NATO’nun Asya-Pasifik’e doğru genişlemesinin şüphesiz ki bölge barışını ve istikrarını baltalayacağını belirtti.

Mao Ning, olağan basın toplantısında Japonya başbakanının NATO Zirvesi’ne katılacağına dair haberi değerlendirdi. Sözcü Mao şunları söyledi:

“İlgili haberi öğrendik ve yakından takip ediyoruz. Çin, ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin dünya barışına ve istikrarına yararlı olması, herhangi bir üçüncü tarafı hedef almaması ve üçüncü tarafın çıkarlarına zarar vermemesi gerektiği görüşünü daima savunuyor. Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey Atlantik Okyanusu'nun coğrafi çerçevesi içinde değildir. NATO'nun Asya-Pasifik’e doğru genişlemesi bölge barışını ile istikrarını kesinlikle baltalayacak. Bölgedeki ülkeler ve halklar buna karşı son derece uyanık olmalı ve herhangi bir askeri blok ithal etmeyi ve zıtlaşmayı kışkırtmayı hedefleyen söylem ve eylemlere kararlılıkla karşı çıkmalı. Japonya, tarihten ders alıp, barışçıl gelişme yolunda ısrar ederek, farklı bölgelerden ülkeler arasında karşılıklı güveni ve bölge barışı ile istikrarını baltalayan işler yapmamalıdır.”

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn