Türkçe

ABD ve Güney Kore, Kore sınırında tarihin en büyük tatbikatını başlattı

CMGPublished: 2023-05-26 15:28:14
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

ABD ve Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) orduları, dünden itibaren Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ile Güney Kore arasında yer alan 38. enlem olarak bilinen sınır hattında tarihin en büyük ölçekli gerçek mermili tatbikata başladı. Kuzey Kore şu ana kadar tatbikat hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

Güney Kore'nin Gyeonggi eyaletine bağlı Pocheon kentinde düzenlenen tatbikata, ABD ve Güney Kore'den 2 bin 500 asker ile 610 silah sistemi dahil edildi. Silah sistemleri arasında Güney Kore ordusuna ait F-35 savaş uçakları, AH-64 silahlı helikopterler, insansız hava araçları, tanklar ve çok namlulu roketler yer aldı. Ayrıca ABD ordusundan da F-16 ve A-10 savaş uçakları tatbikatta görev aldı.

15 Haziran'a kadar devam etmesi planlanan tatbikatın amacı Kuzey Kore'nin ön cephelerindeki askeri tesislere topçu ve hava saldırısını simüle etmektir. Güney Kore Savunma Bakanlığı, Güney Kore'nin güçlü kapasitesiyle barışa ulaşacağını ve Kuzey Kore kaynaklı tehditlerle başa çıkabileceğini açıkladı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn