Türkçe

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Afrika Günü resepsiyonuna katıldı

CMGPublished: 2023-05-26 10:49:47
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Qin Gang, dün başkent Beijing'de Afrika Günü'nü kutlamak için düzenlenen bir resepsiyona katıldı.

Qin Gang resepsiyonda yaptığı konuşmada, Çin'in mevcut dünyada en büyük gelişmekte olan ülke olduğunu ve Afrika kıtasında çok fazla gelişmekte olan ülkenin bulunduğunu söyledi. Bakan Qin Gang, Çin ve Afrika ülkeleri arasındaki ilişkilerin dayanışmaya ve işbirliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunu ifade etti ve ikili ilişkilerin derinleşmesi için beş öneride bulundu.

Qin Gang, “İlk olarak, iki taraf kendi meşru hak ve çıkarları kararlılıkla korumalı. İkinci olarak, her iki taraf da kendi modernleşme sürecini ilerletmeli. Üçüncü olarak, küresel yönetim sisteminin reformunu birlikte hızlandırmalıyız. Dördüncü olarak, ortak güvenliği sağlamalıyız. Beşinci olarak, kültürel temasları yoğunlaştırmalıyız.” diye konuştu.

Başta Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Demeke Mekonnen ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Christophe Lutundula Apala olmak üzere Afrika ülkelerinin Çin’deki diplomatik misyon şefleri resepsiyona katıldı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn