Türkçe

Çin: Finansal varlıkların yatırım ve riskten korunma gücü daha belirgin olacak

CMGPublished: 2023-03-19 15:42:10
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Xuan Changneng, Çin’in finansal varlıklarının yatırım ve riskten korunma niteliğinin daha belirgin olacağını söyledi.

Xuan Changneng, dün düzenlenen Global Varlık Yönetimi Forumu’nun yıllık toplantısında bir konuşma yaptı.

Günümüz dünyasının ekonomik ve finansal alanlarda karmaşık değişimlerden geçtiğine, bunun varlık yönetimine yeni sorunlar getirdiğine işaret eden Xuan, yüksek nitelikli dışa açılma politikasını kararlılıkla izleyen Çin’in, dünyada varlıkların çok yönlü dağıtımına yeni fırsatlar ve seçenekler sunduğunu dile getirdi.

Xuan Changneng, son yıllarda başlıca gelişmiş ekonomilerin faiz oranlarını büyük ölçüde değiştirmelerine karşın Çin’in faiz oranı ile ekonomik büyüme potansiyelini karşılayabilecek koşullar arasında eşgüdüm sağladığına dikkat çekti.

Xuan, Çin’in ne sıkı para politikası, ne likiditeyi aşırı artırma politikası, ne de aşırı teşvik politikası uyguladığını vurguladı.

Xuan’ın verdiği bilgiye göre, geçen yılın sonuna kadar, yurt dışında RMB bazındaki varlıkların değeri 9,6 trilyon yuana ulaştı ve 2017 yılına göre 1,2 misli arttı. Xuan, Çin ekonomisinin toparlanması ve finans piyasasının dışa açılmaya devam etmesiyle, Çin’deki finansal varlıkların yatırım ve riskten korunma özelliğinin daha da belirgin olacağını kaydetti.

Xuan, son günlerde bazı ABD ve Avrupa bankalarının yaşadıkları risklerin başlıca gelişmiş ekonomilerin para politikalarını hızla ayarlamalarından kaynaklanan etkilerin dışa taştığını gösterdiğini ifade etti.

Söz konusu ekonomilerde enflasyonun kısa süre içinde düşüp düşmeyeceği konusundaki belirsizliklerin sürdüğünü dile getiren Xuan, yüksek faiz oranlarının korunmasının finansal sistemin istikrarlı ve sağlıklı işleyişini olumsuz etkileyebileceğini kaydetti.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn