Türkçe

"FED, faiz oranlarını artırmayı durdurmalı"

CMGPublished: 2023-03-19 14:32:27
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

ABD merkez bankası (FED), geçen yıl birçok kez faiz artırımına giderken, ABD’li ekonomistler faizlerdeki aşırı artışın ülke ekonomisine ciddi sonuçlar getireceği uyarısında bulundu.

Son dönemde Silikon Vadisi Bankası’nın da aralarında yer aldığı bazı bankaların iflas etmesinden sonra ekonomistler, finansal kaosun sorumluluğunu FED’in üstlenmesi, FED’in faiz oranlarını artırmayı durdurması ve durumun daha da ciddileşmesini önlemesi gerektiğini vurguladı.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) eski başkan yardımcısı Thomas Hoening, yaptığı konuşmada, 20 trilyon dolarlık sektörde 300 milyar dolar varlığa sahip bir bankanın aniden çökmesinin kesinlikle sistemden kaynaklı bir sorun olduğunu belirtti.

Hoening, ABD’nin bir yıl içinde faiz oranlarını 20 misli artırdığını, bunun tüm bankacılık sektörü üzerinde baskı yarattığını dile getirdi.

Ekonomist Judy Shelton da FED Başkanı’nın faiz oranlarını artırma yolundan dönmesinin önemini vurguladı. Shelton, FED’in geçen bir yılda faiz oranlarını artırmayı normalleştirdiğine, ancak bunun enflasyonu düşürmenin en iyi çözümü olmadığına işaret etti.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn