Türkçe

Çin: ABD, ikili ilişkileri gelişme yolundan saptırdı

CMGPublished: 2022-09-23 17:06:12
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ABD’nin hem kapsamlı zıtlaşmayı başlatan hem de stratejik rekabeti kışkırtan girişimlerinin, Çin-ABD ilişkilerini doğru gelişme yolundan saptırdığını kaydetti.

Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin dün Asya Topluluğu’nun New York'taki merkezinde yaptığı konuşmada, Çin-ABD ilişkilerinin son yıllarda bir iniş döneminde bulunmasının, iki ülkenin halklarına ve diğer ülkelere de büyük istikrarsızlık getirdiğine dikkat çektiğini kaydetti. Wang Wenbin, sorunun ABD’nin Çin’i, dünyayı ve kendisini yanlış anlamasından kaynaklandığını belirtti.

Wang Wenbin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in, Çin ve ABD’nin iyi geçinmesinin doğru yolu hakkında net bir cevap verdiğini, yani iki ülkenin karşılıklı saygı göstermesi, barış içinde bir arada bulunması, işbirliği ve ortak kazanca yönelmesi gerektiğini vurguladığını hatırlattı.

Wang, söz konusu üç ilkenin, Çin-ABD ilişkilerinin yarım yüzyıldan fazla bir süredir iniş çıkışlarının incelenmesinden elden edilen önemli bir netice ve aynı zamanda bu çağda büyük ülkeler arasındaki doğru bir arada yaşama yolu olduğunu ifade etti.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn