Türkçe

ABD’nin tek taraflı yaptırımını çok sayıda ülke kınadı

CMGPublished: 2022-09-23 11:16:53
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

BM 77. Genel Kurulu’na katılan çok sayıda ülkenin lideri, ABD’nin diğer ülkelere uyguladığı tek taraflı yaptırımları sert dille kınadı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi BM 77. Genel Kurulu’nun önceki günkü görüşmelerinde yaptığı konuşmada, İran’ın nükleer silah üretme veya elde etme niyetinde olmadığını işaret ederek, buna rağmen, ABD’nin İran nükleer sorununa ilişkin kapsamlı sözleşmesini sürekli çiğnemekte olduğunu kaydetti. Reisi, ABD’nin hegemonyacılık ve tek taraflı yaptırımlarla diğer ülkelerin gelişmesini kısıtlamasını sert dille kınadı.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez toplantıda yaptığı açıklamada ise, ABD’nin ekonomi, ticaret ve finans alanlarında Küba’ya boykot uyguladığını hatırlatarak, ABD’nin bu girişiminin Küba ekonomisinin gelişmesine büyük zarar verdiğini belirtti.

Namibya Devlet Başkanı Hage Geingob toplantıda yaptığı açıklamada, “Biz, ABD gibi Batılı ülkeleri Zimbabve’ye yönelik yaptırımları ortadan kaldırmaya çağırıyoruz. Biz, yaptırım ve büyük siyasi baskıların olmadığı bir zeminde, başarıya kavuşma hakkına sahip olmalıyız.” diye konuştu.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn