Türkçe

Çin: ABD’nin Suriye’ye yasadışı askeri müdahalesi durdurulmalı

CMGPublished: 2022-09-23 10:43:42
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin, ABD’nin Suriye’ye yasadışı askeri müdahalesinin derhal durdurulması gerektiğini açıkladı.

Çinli temsilci Jiang Duan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 51. oturumunda yaptığı konuşmada, ABD’nin Suriye halkının temel insan haklarını ihlal eden yasadışı askeri müdahalesini derhal durdurması gerektiğini söyledi.

On yıldır süren Suriye sorunu konusunda ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerin ana sorumluluğa sahip olduğuna dikkat çeken Jiang Duan, ABD’nin Suriye’ye sıkça gerçekleştirdiği askeri müdahalelerin çok sayıda sivilin ölümüne ve sayısız maddi hasara yol açtığını belirtti.

Jiang Duan, ABD ordusunun geçen ayda Suriye’nin doğusuna yönelik yeni bir hava saldırısı başlatmasının yanı sıra Suriye’ye karşı uyguladığı tek taraflı yaptırımların Suriye halkının temel yaşam güvenliğini büyük tehlikeye soktuğunu, ekonomik kalkınma ve yeniden yapılanma sürecine zorluklar getirdiğini kaydetti.

Jiang Duan ayrıca ABD ordusunun şu anda Suriye’nin petrol, doğal gaz ve tahıl gibi kaynaklarını yağmaladığını hatırlattı.

Çin’in her zaman Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesini teşvik ettiğini ve Suriye halkının dış müdahale olmaksızın kendi geleceğine kendilerinin karar vermesine yardımcı olduğunu hatırlatan Jiang Duan, ABD’nin Suriye’ye yasadışı askeri müdahalesini, tek taraflı yaptırımlarını, Suriye’nin petrol ve tahılını yağmalamasını derhal durdurup, Suriye halkına gerçek insan haklarını, zenginliğini, özgürlüğünü ve onurunu geri vermesi gerektiğini dile getirdi.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn