Türkçe

Wang Yi, BAE mevkidaşıyla telefonda görüştü

criPublished: 2022-01-14 11:01:15
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al-Nahyan telefonda görüştü.

Wang Yi, BAE’nın EXPO Dubai’yi en başarılı Dünya Fuarları’ndan biri haline getirmesi için BAE’yı desteklemeye devam edeceklerini ve BAE’nın uluslararası statüsünü ve etkisini artırmasına yardımcı olacaklarını kaydetti.

Çin ve BAE’nın kapsamlı stratejik ortaklar olduğunu ve çeşitli alanlardaki ikili işbirliğinin Çin ile bölge ülkeleri arasındaki işbirliğinin önünde yer aldığını hatırlatan Wang Yi, Çin’in kritik çıkarlarını ilgilendiren konularda BAE’nın Çin’in meşru tutumlarını desteklediği için BAE’ya teşekkür ettiğini ve Çin’in de BAE’nın kendi ulusal koşullarına uygun kalkınma yolunu izlemesini desteklediklerini belirtti.

Şeyh Abdullah bin, Çin ile arasındaki ilişkileri daima BAE’nın diplomasisinde bir öncelik olarak gördüklerine ve iki ülkenin hem stratejik ortaklar hem de zor zamanlardaki dostlar olduğunu ve BAE-Çin ilişkilerinin uluslararası ilişkilerin bir modeli haline geldiğine dikkat çekti.

Şeyh Abdullah bin, her iki tarafın da içişlerine müdahale etmeme ilkesine ve salgınla mücadelede bilimsel ilkelere bağlı kaldığını sözlerine ekledi.

Wang Yi, Çin ve BAE’nın salgınla mücadeledeki işbirliğinin uluslararası birlikte bir örnek oluşturduğuna ve geçen yıl iki taraflı ticaret hacminin dünyadaki trendin aksine önemli ölçüde arttığına işaret etti. Wang Yi, BAE’ya istikrarlı bir şekilde aşı ve aşı sıvısının tedarikini garanti etmeye, Çin aşılarının üretim hatlarının ortak dolumunu sağlam bir şekilde yürütmeye, COVID-19 ilaçlarını ortaklaşa geliştirmeye ve enerji, üretim kapasitesi, finans ve yüksek teknoloji gibi alanlardaki işbirliğini artırmaya hazır olduklarını belirtti.

Bunun yanı sıra, Şeyh Abdullah bin, Çin’in Beijing Kış Olimpiyatları’na başarılı bir şekilde ev sahipliği yapmasını ümit ettiklerini ve açılış törenine katılmayı dört gözle beklediğini ifade etti.

İki taraf ayrıca Çin ile Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesi konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Şeyh Abdullah bin, KİK Sekreterliği ve Çin’in kısa süre önce yaptığı ortak açıklamayı desteklediklerini ve KİK-Çin Serbest Ticaret Bölgesi’nin bir an önce kurulması konusunda tamamen mutabık olduklarını kaydetti.

Wang Yi, Körfez ülkeleriyle birlikte serbest ticaret bölgesinin inşasını hızlandırmak, iki taraflı ve küresel ekonomik kalkınmaya yeni ivme kazandırmak istediklerini ifade etti.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn