Türkçe

Çin, hizmet ticaretinin nitelikli gelişmesini sürdürüyor

CMGPublished: 2023-09-05 19:39:30
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

2023 Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı, 2 Eylül’de başkent Beijing’de kapılarını açtı.

Beş gün sürecek fuarda 59 ülke ve 24 uluslararası örgüt stant açarken, 2 bini aşkın işletme organizasyona fiziksel olarak katılım gösteriyor.

Bunlar arasında, 500’den fazla hizmet ticareti sektörünün lokomotifi sayılabilecek firma bulunuyor.

Bu yılki fuarda, bilimsel ve teknolojik inovasyonun rolüne vurgu yapılan dokuz özel bölüm oluşturulurken, çip teknolojisi, kuantum ölçüm ve kontrolü, uyduyla uzaktan algılama, yapay zekâ ve dijital tıp gibi alanlarda kaydedilen son ilerlemeler sergileniyor.

Bunun dışında, yapay zekâ, finans teknolojileri, sağlık ve kültürel yaratıcılık gibi bir dizi alandaki yeni ürünlerin lansmanlarının yapılması bekleniyor.

Fuar sırasında, 10 forum dâhil, toplam 202 etkinlik düzenlenecek.

Hizmet ticareti, uluslararası ticari faaliyetlerin son derece önemli bir parçasını oluşturuyor.

2012 yılından bu yana yılda bir kez düzenlenen Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı, Çin’e hizmet ticareti alanında dışa açılma fırsatı sunan, hizmet sektörünün yüksek nitelikli gelişmesini hızlandıran önemli bir platforma dönüştü.

2022 yılında Çin’in hizmet ticareti bir önceki yıla göre yüzde 12,9 artışla 6 trilyon yuana yaklaşarak yeni bir rekora imza attı.

Çin, bu alanda art arda 9 yıldır dünyada ikinci sırada yer aldı.

Uluslararası ortamda yaşanan belirsizliklere rağmen, Çin’in hizmet ticareti bu yıl da güçlü büyüme eğilimini sürdürüyor. Verilere göre, yılın ilk yarısında, hizmet ithalatı ve ihracatı yıllık bazda yüzde 8,5 artışla 3 trilyon 100 milyar yuana ulaştı. Bunlar arasında bilgi yoğun hizmetler ticareti yıllık bazda yüzde 12,3’lük artışla öne çıktı.

Çin’de hizmet ticaretinin kalite ve rekabet gücündeki yükselişinin arkasında dijital teknolojilerin ve çevre dostu büyüme yoluna dayalı inovasyon önemli bir rol üstleniyor.

2022 yılında, Çin’in dijital olarak yaptığı hizmet ithalat ve ihracat hacmi, bir önceki yıla göre yüzde 7,8 artışla 2,51 trilyon yuanla rekor seviyeye ulaşırken, dünyada beşinci sıraya çıktı.

2023 yılının ilk yarısında Çin’in dijital yollardan gerçekleştirdiği hizmet ithalat ve ihracat hacmi de yıllık bazda yüzde 12,3 arttı.

Bu yılki fuarın ana teması “Açıklık öncülüğünde gelişmek, işbirliği yoluyla geleceği kazanmak” olarak belirlendi.

Çin, bu organizasyonla dışa açılma ve diğer ülkelerle birlikte kalkınma konusundaki kararlılığını tüm dünyaya göstermeyi hedefliyor.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn