Türkçe

Çin, karbon hedeflerine doğru sağlam adımlarla ilerliyor

CMGPublished: 2023-08-24 12:55:48
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin tarafından 2020 yılında ileri sürülen hedeflere göre, ülke 2030 yılından önce karbon salınımında zirveye ulaşacak, 2060 yılına kadar ise "karbon nötrlüğü" elde edecek.

Çin hükümeti, son yıllarda söz konusu hedeflere ulaşabilmek için yenilenebilir enerjilerin geliştirilmesine ağırlık verirken, yürütülen çok sayıda büyük çaplı projede ilerleme kaydedildi.

Çin’in elektrik kurulu gücü 2022 yılı sonu itibarıyla 30,51 gigavata ulaşarak, küresel toplamdaki payını yüzde 53’e yükseltti.

Bunun yanında, küresel piyasalardaki rüzgâr enerjisiyle elektrik üretimi donanımlarının yüzde 60'ının Çin'den geldiği bildirildi.

16 megavat kapasiteli deniz rüzgar türbini hizmete girdi

Çin’de uygulanan yenilenebilir enerjiye dayalı başlıca projeler arasında, kısa süre önce hizmete giren 16 megavat kapasiteli açık deniz rüzgâr türbinleri dikkat çekiyor.

Dünyanın ilk 16 megavat kapasiteli açık deniz rüzgâr türbinleri, 19 Temmuz’da Çin’in Fujian eyaletindeki rüzgâr enerjisi santralinde şebekeye bağlanarak elektrik üretimine başladı.

Bu gelişmeyle birlikte, Çin'in büyük kapasiteli deniz üstü rüzgâr türbini geliştirme ve üretme konusunda kaydettiği başarılar tüm dünyanın ilgisini çekti.

Söz konusu 16 megavat kapasiteli açık deniz rüzgâr türbininin, yılda 66 milyon kilovat saatten fazla elektrik üretmesi, 36 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılaması bekleniyor.

Yenilenebilir enerjiye dayalı kurulu elektrik gücünde çarpıcı artış

Çin’de son yıllarda rüzgâr, güneş ve su enerjilerine dayalı elektrik üretiminin de hızla geliştiği belirtildi.

Çin Ulusal Enerji İdaresi'nin paylaştığı verilere göre, Çin'in yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi bu yılın ilk yarısında istikrarlı bir artış gösterdi.

Çin’in yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı toplam elektrik kurulu gücü ise haziran sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,2 artışla 1 milyar 322 milyon kilovata ulaştı. Bu miktar, ülenin toplam elektrik kurulu gücünün yüzde 48,8’ini oluşturdu.

Bunlar arasında, hidroelektrik, rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisi kaynaklarından elde edilen elektrikte kurulu güç ise sırasıyla 418 milyon, 390 milyon ve 471 milyon kilovat olarak kayda geçti.

Yılın ilk altı ayında yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik kurulu gücündeki artış 109 milyon kilovata yükselerek, toplam elektrik kurulu gücün artışının yüzde 77’sini oluşturdu.

Çin’in yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi de 2023 yılının ilk yarısında 1 trilyon 340 milyar kilovat saat oldu. Bunun içinde, hidroelektrik, rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi sırasıyla 516 milyar 600 milyon, 462 milyar 800 milyon ve 266 milyar 300 milyon kilovat saat olarak kaydedildi.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn