Türkçe

Çin'de yeni enerjili araç sektöründe büyük atılım

CMGPublished: 2023-07-29 19:23:33
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin’de yeni enerjili araçların toplam üretimi, haziran sonu itibarıyla 20 milyon adedi aştı. Bunun yanı sıra, Çin, yeni enerjili araçların hem satışı hem üretimi konusunda art arda sekiz yıldır dünya birincisi konumunda bulunuyor.

Çin’in küresel yeni enerjili araç piyasasındaki payı yüzde 60’ı geçti

Çin Otomobil Üreticileri Derneği tarafından açıklanan verilere göre, Çin’de yılın ilk altı ayında yeni enerjili araçların satışı yüzde 44,1 artarak, 3 milyon 747 bin adede yükseldi.

Yeni enerjili araçların üretimi de yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 42,4 artarak 3 milyon 788 bin adede çıktı.

Çin’in ürettiği yeni enerjili araçların küresel piyasadaki payı ise yüzde 60’ı geçti.

Yeni enerjili araç alanında önemli atılımlar

Verilere göre, ocak-haziran döneminde Çin’in gerçekleştirdiği yeni enerjili araç ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artışla 534 bin adede ulaştı. Bunun yanında, batarya gibi kritik parçaların ihracatında da hızlı büyüme eğilimi görüldü.

Yılın ilk çeyreğinde, Shanghai Limanı’ndan farklı ülkelere gönderilen elektrikli araçların değeri, ulusal toplamın yaklaşık yüzde 60’ını oluşturdu. Söz konusu liman, daha önce Çin’in otomobil ithalatında da kritik bir rol üstleniyordu.

Çin’de yeni enerjili araç üreten işletmelerin sayısı her geçen gün yükselirken, işletmelerin bu alandaki kritik teknolojilere hakimiyetlerini de artırdığı belirtiliyor.

Çin genelinde yeni enerjili araçlar alanında faaliyet gösteren 700 binin üzerinde şirket bulunuyor. Bunlardan 239 binden fazlası geçen yıl kuruldu. Yeni şirket sayısındaki artışın geçen yıl yüzde 40,34 yükseldiği bildirildi.

Öte yandan, geçen yılın şubat ayı itibarıyla Çin’de üretilen toplam yeni enerjili araç sayısı 10 milyon iken, bu sayı sadece 17 ay sonra 20 milyonu aştı.

Çin, çevre dostu kalkınma yolunda kararlı

Yeni enerjili araç sektöründe kaydedilen ilerlemeler, Çin’in çevre dostu kalkınma modeline geçişteki kararlılığı da yansıttı.

Yılın ilk yarısında güneş pilleri, endüstriyel kontrol makineleri ve sistemlerinin üretimi de sırasıyla yüzde 54,5 ve yüzde 34,1 arttı.

Elektrikli araçlar, lityum piller ve güneş pilleri, son dönemde Çin’in ihracatındaki payını en hızlı artıran ürünler arasında yer alıyor.

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı Sözcüsü Zhao Zhiguo, yaptığı açıklamada, akıllı imalatın ilerletilmesiyle ülkenin farklı bölgelerinde yaklaşık 8 bin dijital atölye ve fabrika kurulduğu, çevre dostu ve düşük karbonlu üretime geçişte önemli başarılar elde edildiği bilgisini verdi.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn