Türkçe

14.Yaz Davos Forumu’nda ekonomik büyümenin nasıl hızlanacağı tartışıldı

CMGPublished: 2023-07-04 19:49:57
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

14. Yaz Davos Forumu, 27 Haziran’da Çin'in kuzeyindeki sahil kenti Tianjin’de başladı.

Üç gün süren foruma yaklaşık yüz ülkeden siyasetçi, iş insanı ve akademisyenlerin yanı sıra, sivil toplum örgütleri ile uluslararası kuruluşlardan toplam bin 500’ü aşkın kişi katıldı.

Aynı zamanda, Yeni Şampiyonlar Yıllık Toplantısı olarak da bilinen Yaz Davos Forumu, ilk kez 2007 yılında Çin’in Dalian kentinde yapıldı.

Bu yılki forumun ana teması "Girişimcilik: Küresel Ekonominin İtici Gücü" olarak belirlendi.

Forumda, inovasyon ve girişimciliğe nasıl güç katılacağı, büyümenin nasıl hızlandırılacağı, daha adil, sürdürülebilir ve dayanıklı bir küresel ekonominin nasıl şekillendirileceği gibi konulara odaklanıldı.

Yaz Davos Forumu, Çin’in dünyayı, dünyanın da Çin’i anlaması için önemli bir platform. Forumun katılımcıları şu konuda hemfikir: küresel ekonominin toparlanmasında istikrarsızlık ve dengesizlikler mevcut, ancak ve ancak işbirliği yoluyla dünya ekonomisinin düzlüğe çıkması mümkün.

Yaz Davos Forumu neden Çin’de düzenleniyor? Bunun en önemli sebebi, dünyanın Çin ekonomisine beslediği güven.

Çin, 1979 yılında ilk kez Davos'tan davet aldı. Çin'in uluslararası statüsünün yükselmesiyle birlikte, Dünya Ekonomik Forumu'nun gündemindeki Çin’le ilgili konular da arttı.

2007 yılında 1. Yaz Davos Forumu, Çin’de düzenlendi. Çin’in iki sahil kenti Dalian ve Tianjin bir yıl arayla foruma ev sahipliği yapıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve başkanı Klaus Schwab, birçok platformda, Çin ekonomisine yönelik tam güvenini defalarca ifade etti.

Klaus Schwab, 2018 yılında düzenlenen 12. Yaz Davos Forumu’nda “Çin'in ekonomik büyümesinin duracağına dair birçok tahmin yanlış çıktı. Çin'in büyümesi konusunda her zaman iyimserim.” ifadelerini kullanmıştı.

Dünya Bankası'nın yayımladığı bir rapora göre, 2013 ila 2021 yılları arasında Çin ekonomisinin dünya ekonomisinin büyümesine yaptığı ortalama katkı oranı yüzde 38,6 ile G7 ülkelerinin katkılarının toplamını geride bıraktı. Çin, dünya ekonomisinin en büyük motoru olmayı sürdürdü. Uluslararası Para Fonu’nun da aralarında yer aldığı çok sayıda uluslararası kuruluş son dönemde Çin'in bu yılki ekonomik büyümesine yönelik tahminlerini yükseltti.

Çin ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 büyüyerek, uluslararası kuruluşların yüzde 4’lük büyüme tahminini geride bıraktı.

Çin ekonomisinin ortaya koyduğu çarpıcı performans Klaus Schwab’ın öngörüsünün doğruluğunu da kanıtladı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn