Türkçe

Çin'de dış hat uçuşları hızla normale dönüyor

CMGPublished: 2023-04-20 09:34:30
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin Sivil Havacılık İdaresi’nin açıkladığı verilere göre, salgın tebirlerinin gevşetilmesinin ardından Çin vatandaşlarının yurt dışına seyahat etme talepleri büyük ölçüde arttı.

Çin’den 58 ülke ve bölgeye uçuş seferleri yeniden başlatıldı. Bu sayı, COVID-19 salgınından önce 62’ydi.

Çin makamları, her geçen gün artan talebi karşılamak için dış seferlerin sayı ve sıklığını artırmaya çalışıyor.

Çin Sivil Havacılık İdaresi’nin verilerine göre, bugüne kadar Çin’den yapılan dış seferlerin sayısı haftada 2 bini aştı. Sefer sayısının 2019 yılındaki seviyenin yüzde 26,5’ine ulaştığı aktarıldı.

Bunun yanında, 2023 yaz ve sonbahar dönemi için Çinli ve yabancı hava yolu şirketleri, Çin piyasasındaki talep ve beklentiler temelinde düzenlemeler yaparak, yolcu sayısını artırmayı istiyor.

Edinilen bilgiye göre, 28 Çinli hava yolu şirketi ve farklı ülkelerden 88 hava yolu şirketi, Çin ile 62 ülke ve bölgeden 123 şehir arasında toplam 5 bin 290 uçuş seferi düzenlenmesini planlıyor.

Ancak uçuş sayılarının tamamen normale dönmesi için zaman gerekli. Çin’in hava yolu taşımacılığı kapasitesi üç sene önceki seviyenin yalnızca yüzde 30’una ulaştı.

Uçuş sayılarının artmasıyla Çin ile Türkiye arasındaki hava yolu trafiği de giderek artıyor.

Çin’in ana kesiminde başkent Beijing, Shanghai, Guangzhou, Chengdu ve Wuhan’dan İstanbul’a, öte yandan Hong Kong ve Taiwan’dan da İstanbul’a direkt uçuşlar bulunuyor.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn