Türkçe

Çin'den derin denizde rüzgâr enerjisi üretme çalışmalarında önemli adım

CMGPublished: 2023-03-30 13:53:33
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin'in ilk derin deniz yüzer rüzgâr enerjisi platformu, Hainan eyaletinin Wenchang açıklarına giderek deniz yüzeyinde montaj ve ayarlama işlemleri yapmak üzere 26 Mart’ta Guangdong eyaletinin Zhuhai kentindeki Fulu limanından ayrıldı.

Gelişme, Çin’in derin deniz rüzgâr enerjisi alanındaki temel teknolojilerde kaydettiği ilerlemeyi ortaya koyarken, derin deniz petrol ve doğal gaz geliştirme alanında "yeşil enerji çağına" doğru büyük bir adım attığını gösterdi.

Yılda 22 milyon kilovat saat elektrik üretilmesi bekleniyor

Çin Ulusal Açık Deniz Petrol Şirketi (CNOOC) tarafından geliştirilen Guanlan isimli söz konusu platformun, hizmete girdikten sonra yılda 22 milyon kilovat saat elektrik üretmesi ve karbondioksit emisyonunu 22 bin ton azaltması bekleniyor.

Çin'in kıyı şeridinin 200 km'ye kadar açıklarındaki deniz ve derin su rüzgâr kaynaklarının, yıllık yaklaşık 2,25 milyar kilovat elektrik üretim kapasitesine sahip olduğu tahmin ediliyor.

Çin, açık deniz rüzgâr enerjisi alanında dünya birincisi

Çin’in şebekeye bağlı açık deniz rüzgâr enerjisi kurulu kapasitesi, 2022 sonu itibarıyla 30 milyon kilovatı aştı. Çin, açık deniz rüzgâr enerjisi kurulu kapasitesi açısından dünyada ilk sırada yer alıyor.

Çin, deniz üzerinde beş adet 10 milyon kilovat kapasiteli rüzgâr enerjisi santrali kurmayı hedefliyor. Ülkenin farklı bölgelerindeki açık deniz rüzgâr enerjisi geliştirme projelerinde üretim ölçeği 80 milyon kilovata ulaşırken, toplam kurulu gücün ise 2030 yılına kadar 200 milyon kilovatı aşması bekleniyor.

Derin deniz rüzgâr enerjisinin önemi artıyor

Son yıllarda, açık deniz uygulamalarının gelişiminin su ürünleri yetiştiriciliği, balıkçılık ve denizcilik gibi diğer endüstriler tarafından büyük ölçüde kısıtlandığı gerçeği göz önüne alındığında, derin deniz rüzgâr enerjisinin geliştirilmesi gittikçe daha fazla önem kazanıyor.

CNOOC’ye bağlı Enerji Ekonomisi Araştırma Enstitüsü Başkanı Wang Zhen, "Gelecekte büyük ölçekli derin deniz rüzgâr enerjisi projeleri geliştirmek önemli bir trend hâline gelecek. 2021-2025 arasını kapsayan 14. Beş Yıllık Plan döneminin sonuna dek 20 megavatlık rüzgâr türbinleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Daha yüksek kaliteli rüzgâr kaynaklarına sahip ve insan faaliyetinin daha az olduğu derin denizler, gelecekte rüzgâr enerjisi geliştirmek için ana faaliyet alanımız olacak" dedi.

Küresel Rüzgâr Enerjisi Konseyi, küresel ölçekte deniz üstü rüzgâr enerjisi kurulu gücünün 2030 yılına kadar 16,5 gigavata ulaşacağının tahmin edildiğini açıkladı.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn