Türkçe

Çin'in kamp ürünleri ihracatı tekrar canlandı

CMGPublished: 2023-03-26 19:38:20
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin’de son günlerde havaların ısınmasıyla birlikte, “kamp ekonomisi” yeniden canlanmaya başladı.

Kamp ürünleri siparişlerinde yüzde 75 artış

Verilere göre, şubat ayında Çin’de kamp ürünleri satışları yüzde 75 yükseldi. Mart ayı ortasına kadar, internette “kamp” konusuyla ilgili yapılan arama sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 450 arttı.

Bunun yanında, dünyanın en büyük toptancı pazarı olarak bilinen Çin’in Zhejiang eyaletindeki Yiwu Uluslararası Ticaret Pazarı, en yoğun dönemine girdi.

Yiwu’da çadır gibi kamp malzemeleri satan Zhu Yuelai, “Kamp ekonomisi sadece Çin’de değil, dünya genelinde de canlanıyor. Yılın başından bu yana, Yiwu Uluslararası Ticaret Pazarı’nın ülke dışından aldığı siparişlerde büyük artış görüldü. Siparişler bu yıl yüzde 40 ila 50 arttı." dedi.

Üreticiler, bu yılki siparişlerin daha erken başladığını ve büyük çadırlar için daha fazla sipariş aldıklarını söyledi.

Daha fazla yabancı girişimci Yiwu’ya geliyor

Pandeminin ardından Çin’in dış ticareti genel olarak normale dönerken, farklı ülkelerden girişimciler, kendi müşterilerine uygun renk ve modelleri seçmek üzere Yiwu'ya geldi.

Yılın başından bu yana, Yiwu Uluslararası Ticaret Pazarı’nı ziyaret eden yabancı girişimci sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,5 artışla günde binin üzerine çıktı.

Zhejiang merkezli bir şirketin yöneticisi Zhao Wenge, "Ziyaretçi yoğunluğu pandemi öncesi seviyenin yaklaşık yüzde 95'ine ulaştı. Şu an öncelikli olarak yabancı alıcıları mümkün olan en kısa sürede Yiwu'ya döndürmeye odaklanıyoruz." diye konuştu.

Verilere göre, Yiwu’da 2 milyon 100 binden fazla KOBİ’de 30 milyonun üzerinde kişi çalışıyor. Bu firmaların ürünlerinin yüzde 60’ı ihraç ediliyor.

Çin’in ve hatta dünyanın en önemli ‘‘toptancı marketi’’ olarak anılan Yiwu, iş kurmak isteyen gençlere de fırsatlar sunuyor.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn