Türkçe

Çin ekonomisi hızla toparlanıyor, büyüme beklentileri yükseldi

CMGPublished: 2023-02-01 10:02:35
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir raporda, Çin ekonomisinin 2023 yılında yüzde 4,8 büyümesinin beklendiği açıklandı.

Bunun yanı sıra, Çin merkezli bazı kuruluşlar da büyüme beklentisini yüzde 5,4-5,5 seviyesine kadar yükseltti.

Uluslararası örgütler ve finans kuruluşları, Çin ekonomisinin hızla toparlanacağı konusunda hemfikir.

BM: Çin ekonomisi bölgesel ekonomik büyümeye hız katacak

BM Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler 2023 Raporu, 25 Ocak’ta yayımlandı. Rapora göre, BM'nin 2022'de yüzde 3 olan küresel ekonomik büyüme tahmini, 2023 için yüzde 1,9 olarak belirlendi. Bu oran, son yılların en düşük büyüme tahmini olarak kayıtlara geçti.

Raporda, ayrıca Çin ekonomisinin bölgesel ekonomik büyümeye de güç katacağına işaret edildi.

2023 yılında Çin ekonomisinin büyümesinin hızlanacağı tahmininin ortaya koyulduğu rapora göre, Çin’de COVID-19 tedbirlerinin gevşetilmesi ve bir dizi teşvik politikalarının hayata geçirilmesiyle birlikte, önümüzdeki dönemde Çin’de iç tüketimin artmasının ve Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 4,8 büyümesinin beklendiği belirtildi.

BM Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı Küresel Ekonomi İzleme Şefi Hamid Rashid, Çin’in ekonomi politikalarını şu sözlerle değerlendirdi: “Gelişmekte olan diğer ülkelerden farklı olarak Çin, güçlü maliye ve para politikalarını sürdürdü. Dolayısıyla, Çin hem maliye hem para bakımından güçlü desteğe sahip.”

BM’nin raporunda, ayrıca “Çin ekonomisinin büyümesi, Doğu Asya’daki birçok ülke üzerinde son derece önemli etkiler yaratacak. Çin ekonomisinin toparlanmasının bölgenin tamamının büyümesine destek sağlaması bekleniyor.” ifadelerine yer verildi.

Raporda, bu yıl Avrupa Birliği ekonomisinin yüzde 0,2, ABD ekonomisinin yüzde 0,4, Japonya ekonomisinin de yüzde 1,5 büyüyeceği tahmin edildi.

Finans kuruluşları da beklentilerini yükseltti

BM’nin yanı sıra Goldman Sachs, UBS ve Nomura dâhil olmak üzere farklı uluslararası kuruluşlar ile Guotai Junan Securities ve CICC gibi Çin merkezli kuruluşlar da Çin ekonomisine yönelik beklentilerini yükseltti.

Goldman Sachs, Çin ekonomisinin 2023’te yüzde 4,5 büyüyeceği yönündeki tahminini güncelleyerek, beklentisini yüzde 5,2’ye yükseltti. Goldman Sachs tarafından yapılan açıklamada, tüketimin 2023 yılında Çin ekonomisinin büyümesindeki en parlak nokta olacağı, tüketimin yılın ikinci yarısında güçlü şekilde artacağı kaydedildi.

Bunun yanında, Çin ekonomisine yönelik beklentisini yüzde 4,5’ten yüzde 4,9’a yükselten UBS’nin başekonomisti Wang Tao, Çin’deki ekonomik faaliyetlerin yılın başı itibarıyla toparlanmaya başlayacağı görüşünü ileri sürdü.

Nomura da ekonomik toparlanmaya ilişkin sinyallerin güçlenmesiyle birlikte, bu yıl Çin ekonomisinin yüzde 4,8 oranında büyüyeceği tahmininde bulundu.

Guotai Junan Securities ve CICC gibi Çin merkezli kuruluşlar da Çin ekonomisinin büyümesine yönelik beklentilerini yüzde 5,5’e kadar yükseltti.

Çin'in tüketim ve yatırım talebi Asya ekonomisine büyük katkı demek

Çin Ticaret Bakanlığı Araştırma Enstitüsü Bölgesel Ekonomik İşbirliği Araştırma Merkezi Müdürü Zhang Jianping, Çin ekonomisinin 2023'te küresel ekonomik büyümeyi güçlendiren önemli bir lokomotif olacağını söyledi.

Çin'in tüketim ve yatırım taleplerindeki artışın Asya'nın ekonomik büyümesine önemli katkılar yapacağına işaret eden Zhang, "Arz açısından bakıldığında, 2023'te Çin'in imalat sanayisinin, hizmet sektörünün ve özellikle de gayrimenkul sektörünün toparlanmasıyla birlikte, ülkenin dev piyasası, Çin ekonomisinin yanı sıra, Asya ekonomisinin büyümesine büyük destek sağlayacaktır. Talep açısından ise Çin, küresel ve mega ölçekli bir tüketim piyasası oluşturdu. Çin, mal ve hizmet tüketimi açısından dünyada ikinci sırada yer alıyor. Bu nedenle Çin'in tüketim ve yatırım taleplerinden kaynaklı taşıyıcı gücü, hem Asya hem de Çin ekonomisinin büyümesine önemli katkılar sağlayacaktır." dedi.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn