Çin'in ihracat düşüşü daralırken ithalat tedirgin edici

2015-06-16 19:01:36 CRI

Çin'in ihracat düşüşü daralırken ithalat tedirgin edici

Çin'in Mayıs ayında, ihracat düşüşündeki daralma cesaret vericiyken resmi verilere göre ithalatta beklenmedik bir gerileme yaşanıyor. Bu tablonun ortaya çıkmasına sebep olan faktörler, Çin dış ticaretinin geleceği ve izlenecek politikalar, bu haftaki Ekodiyalog sohbetimizin konusunu oluşturuyor.

Ekonomi Gündemi'nden önemli başlıklar şöyle:

Avro Bölgesi Q1 GDP oranı yüzde 0,4 yükseldi

Dönemsel belirlenen GDP oranının 2015'in ilk çeyreğinde, hem Avro Bölgesi'nde hem de AB'de bir önceki döneme göre yüzde 0,4 yükseldiği açıklandı.

AB istatistik bürosu Eurostat'tan yapılan resmi açıklamaya göre 2014'ün son çeyreğinde GDP iki bölgede de yine aynı oranda büyüme göstermişti.

Önceki yılın aynı çeyreğiyle karşılaştırıldığında GDP, Avro Bölgesi'nde yüzde 1'lik bir artış yaşarken 2015'in ilk çeyreğinde AB'deki oran ise yüzde 1,5 oldu.

Üye ülkeler arasındaki Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs ve Romanya önceki yılın son çeyreğine göre en büyük artışı yaşadı. GDP büyümesi yüksek olan diğer ülkeler ise sırasıyla Polonya, Bulgaristan, İspanya, Macaristan, Slovenya ve Slovakya.

Litvanya, Estonya, Yunanistan ve Finlandiya'nın GDP oranlarında ise düşüş meydana geldi.

Kasiyersiz marketler iki Çin şehrinde test edildi

Beijing ve Hangzhou şehirlerinde gerçekleştirilen bir günlük insansız kasa uygulaması sona erdi.

Hangzhou'nun merkezindeki Vanguard Marketler Zinciri'ne ait bir mağazadaki insansız kasalarda QR kodu ve kılavuzlar aracılığıyla işlem yapıldı.

Müşteriler barkodları okutarak kasiyerlerin işini kendileri yapmış oldular. Telefonlarıyla veya mevcut kutulara nakit para koyarak ödeme yaptılar.

Müşterilerden biri bu yeni uygulamanın çok kullanışlı olduğunu ve pek çok kişinin bu yolla alışveriş yapabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz Cumartesi gerçekleştirilen denemede 16 bin 700 yuanlık (yaklaşık 2 bin 700 ABD doları) satış yapılmasına rağmen müşterilerden elde edilen para yalnızca 13 bin 700 yuan değerinde oldu.

Beijing'de deneme yapılan marketteki çalışanlar ise müşterilerin bazı ürünleri çaldığını ya da daha az para ödediğini bildirdi. Şu anda, Çin'in Kuzeydoğu eyaleti Jilin ve Doğu eyaleti Shangdong gibi bölgelerinde insansız kasa uygulaması olan mağazalar bulunuyor.

Kuyrukta bekleme süresini kısaltan insansız kasaların yurtdışında hızla geliştiğini kaydeden Vanguard yöneticisi Chen Liucheng, gelişmiş kredi sistemiyle Çin'de daha fazla kasiyersiz marketin açılacağını belirtti.

Deneme, iki mağaza zinciri ve e-ticaret devi Alibaba tarafından öne sürülen kredi derecelendirme servisi Sesame Credit ile ortaklaşa gerçekleştiriliyor.

OPEC petrol üretim kotasını değiştirmeme kararı aldı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) geçtiğimiz Cuma günü petrol üretim kotasının günlük 30 milyon varil şeklinde devam edeceğini açıkladı.

Basın toplantısında konuşan OPEC Genel Sekreteri Abdulselam El Bedri, OPEC'in kararının piyasa dengelerinin sağlanması yönünde alındığını ve hedeflenen bir petrol fiyatına sahip olmadıklarını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor