19. Uluslararası İpek Yolu fuarı sona erdi

2015-06-09 16:55:53 CRI

19. Uluslararası İpek Yolu fuarı sona erdi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından öne sürülen İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve Bir Kuşak, Bir Yol düşüncesi kapsamında düzenlenen etkinlikler, fuarlar ve forumların ardı arkası kesilmiyor. Bunların en yenisi de Mayıs ayının son haftasında Shaanxi eyaletinde gerçekleştirilen 19. İpek Yolu Uluslararası Fuarı ve "Bir Kuşak, Bir Yol" güzergahındaki liderlerin toplantısı oldu. Bu haftaki programımızda söz konusu fuar ve İpek Yolu tarihini değerlendirdik.

Ekonomi Gündemi'nden bazı başlıklar ise şöyle:

Dünya Bankası Afrika için Çin ile işbirliği yapıyor

Dünya Bankası'nın özel sektör kolu Uluslararası Finans Kurumu (IFC) üç Afrika ülkesinde düşük maliyetli konut üretimi için Çinli bir inşaat ve mühendislik firmasıyla işbirliği yapacağını açıkladı.

IFC ve CITIC İnşaat A.Ş. önümüzdeki beş yıl içerisinde Kenya, Rwanda ve Nijerya'da 30 bin adet ev inşa etmek için 300 milyon dolar değerinde iş ortaklığı yapacak.

Doğu ve Güney IFC Müdürü Ömer Seydi, Nairobi'deki ilgili basın toplantısında şunları kaydetti: "Sahra altı Afrika'nın kentleşmesi artarken barınak ihtiyacını karşılama konusunda özel sektör hükümete yardımcı olabilir."

Seydi bununla beraber Çinli firmayla ortaklıklarının yüksek kalitede, ekonomik evler sağlayıp yeni iş imkânları yaratarak Sahra altı Afrika'nın konut piyasasını dönüştüreceğini sözlerine ekledi.

CITIC Yönetim Kurulu Başkanı Hong Bo ise firmasının geçmiş performanslarıyla Afrika'da büyük ölçekli konutlar inşa edebileceğini kanıtladığını söyledi ve ekledi:

"CITIC, IFC ile kurduğu platform aracılığıyla Afrika'da daha düşük maliyetli konutlar geliştirebilmek için mühendislik tecrübesini ve nakliye olanaklarını kullanacaktır.

BM İnsan Yerleşimleri Programı (BM-HABITAT)'ndan yapılan açıklamaya göre şu an Afrika, iş arayışları sebebiyle her gün şehirlere akan 40 bin kişi ile en yüksek kentleşme oranına sahip kıta olduğundan konut krizi baş göstermektedir.

Seydi, yoksul yanlısı yatırımların, Sahra altı Afrika'da konuşlanan ve gelişmekte olan kentsel nüfusa daha ucuz ve yüksek kalitede evlerin sunulması açısından hayati önem taşıdığını vurguladı.

IFC'nin Afrika şehirlerindeki orta gelirli vatandaşlara bütçelerine uygun konutlar sağlayabilmek için finansal kuruluşlarla işbirliği yapacağını belirten Seydi, aynı zamanda yeni konutların çevre koşullarına uygun olması için teknik yardım da sağlayacaklarını dile getirdi.

Seydi, IFC'nin, Afrika'da düşük bütçeli konut sağlama çalışmalarında mühendislik deneyimi, küresel alanda etkin olması ve pazar dinamiklerini yakabilmesi dolayısıyla CITIC firmasını tercih ettiğini ve Çinli firmayla sosyal ve ekolojik anlamda eş değerlere sahip olduğunu bildirdi.

IFC-CITIC ortaklığı yalnızca Afrika'nın konut piyasasını yeniden canlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda gençler için yeni iş imkânları sağlayacak.

Çin Merkez Bankası finansal istikrar raporu yayımladı

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor