Dünyanın en ekonomik üniversiteleri burada

2015-05-18 23:35:26 CRI

Dünyanın en ekonomik üniversiteleri burada

“İlim Çin'de de olsa gidiniz ve alınız.” Bu, Çin'de bulunmamış bile olsa her Türk'ün bildiği bir hadistir. Peki kaçımız Çin kadar uzak bir bölgede eğitim almayı göze alabiliriz? Oysa ki Çin'de eğitim diğer ülkelere göre çok daha ucuz. Bu hafta Ekodiyalog'ta, Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi'nden konuklarımız Hasret Ocakdan ve Gülhanım Taşkıran ile Çin'de eğitimin ekonomik boyutlarını ele aldık.

Bir Kuşak, Bir Yol küresel bir kalkınma getirecek

Çinli bir uzman Çin tarafından öne sürülen Bir Kuşak, Bir Yol projesinin yükselen piyasaları büyük ekonomik potansiyeli olan ülkelere bağlama konusunda önemli bir rol oynadığını ve küresel bir kalkınma sağlayacağını açıkladı.

Lizbon Üniversitesi'ndeki Birinci Çin-Portekiz Konferansı'nda açıklamalarda bulunan Çin Dünya Ekonomi Birliği genel sekreteri Shao Binhong Çin'in komşu ülkeleriyle arasındaki ekonomik bağın gitgide sıkılaşacağını bildirdi.

Shao, eski İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nı yeniden canlandırmaya dayandırılan ve 2013 yılında Çin tarafından ortaya konan Bir Kuşak, Bir Yol düşüncesi nin Çin'in dünya ekonomisiyle entegrasyonundan daha fazla şey ifade ettiğini ve bu düşünceninİpek Yolu kuşağındaki ülkelere ve Çin'e yeni bir gelecek sunduğunu ifade etti.  Shao Binhong bu anlamda Portekiz ve Çin'in ekonomilerini geliştirmek için iki ülkede araştırma merkezi ve ekonomik bir alanı ortaklaşa kuracağını sözlerine ekledi.

Çin'in Portekiz Büyükelçisi Huang Songfu ise Portekiz'in Bir Kuşak, Bir Yol projesinde önemli bir rol oynadığını dile getirdi.

Alibaba'nın yeni CEO'su

Alibaba'nın yeni CEO'su Daniel Zhang bu haftadan itibaren yönetimi devralıyor.  Kurucu Jack Ma'nın dediği gibi yetmişler sonu jenerasyonu liderlerini temsil eden 'Alibaba Grup Ordusu'nu yönetmeye hazırlanıyor.

Yalnızca iki yıl evvel Jack Ma yönetimden ayrılma kararını açıklayarak yerine Jonathan Liu'yu atamıştı. Daha sonra bir teknoloji şirketini yürütmek için çok yaşlı olduğunu söylemişti.

Tam olarak iki yılda Lu, kendisinden yalnızca birkaç yaş büyük olan Zhang'a yerini verme adımını attı. Alibaba Grup'un yeni sitesi T-mall'un yükselişine öncülük eden Zhang, yine Alibaba'nın yıllık'Bekarlar Günü' alışveriş etkinliğinin mimarı. Akademisyenlere göre Zhang'ın en büyük mücadelesi Alibaba'yı saran sahte ürün sorununu çözmekti.

Jack Ma'nın imparatorluğunu nasıl inşa ettiğiyle ilgili belgeselin yönetmeni ve aynı zamanda Alibaba'nın eski genel müdür yardımcısı Porter Erisman, yatırımcıların firmada işlerin nasıl yürüdüğünü anlamadığını hatırlatıyor.

Alibaba'nın New York borsalarında listelenmesinden beri yatırımcıların durumu inişli çıkışlı oldu. Kasım ayındaki yükselmeden sonra yüzde 28'e gerilediği halde Alibaba'nın hisseleri şu anda ilk halka arz (IPO) fiyatlarının en az yüzde 25 yukarısında.  Yönetimdeki değişiklik haberi de yüzde 49'luk bir net kar düşüşüyle beklentilerin aksini ortaya koyan hisse fiyatlarının yayınlanmasıyla aynı günde geldi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor