Ekonomik koşullardaki değişikliklerin meslek dallarına etkisi

2015-04-19 18:58:28 CRI

Ekonomik koşullardaki değişikliklerin meslek dallarına etkisi

Günümüzde dünyanın ekonomi devlerinden biri olan Çin'de insanlar hangi meslekleri daha çok tercih ediyorlar? Değişen ekonomik koşullarla Çin vatandaşları hangi sektörlere yöneliyorlar?

Dünya nüfusunun dörtte birinin yaşadığı Çin anakarasında önemli bir konu: istihdam. Çin hükümeti bu konuda oldukça hassas tedbirler alıyor.

Bir devletin bireylerinin mutlu olmasındaki en büyük etken, bir işe sahip olmak. Kişinin kendisi ve ailesine maddi anlamda destek verebilmesi, sağlıklı olması demek yaşadığı bölgedeki hükümetten de memnun olabilmesi anlamına geliyor. Böylesine yoğun bir nüfusla Çin vatandaşlarının yeterli iş imkanlarına sahip olup olmadığı merak edilen bir nokta.

Kalabalık bir nüfusu yönetmek konusunda Çin hükümeti oldukça başarılı. Dünyanın birçok yerinde göremeyeceğiniz ilginç meslek dalları bu gizemli ülkede mevcut. Örneğin metrolarda her bir kapıda bekleyen görevlilerin "İnenlere öncelik tanıyınız" ya da "Lütfen sarı çizgiyi geçmeyiniz" şeklinde anonslarını duyabilir, çoğunluğu kadınlardan oluşan yolcuların emniyetinden sorumlu görevliler görebilirsiniz.

Devlet memurluğundan özel sektöre geçişlerde artış

Son yirmi yılda Çin ekonomisi çift haneli rakamlarla büyüme gösterdi. Bu sayede birçok Çinli iş adamı kısa sürede daha çok kazandı; birçok sektörde büyüme yaşandı. Dünyada ucuz iş gücüyle tanınan ve markaların hedef ülkesi olan Çin, artık her bir vatandaşın yaşam standartlarının yükseldiği bir ülke haline gelerek eski imajından sıyrılmış durumda.

Çin'de son birkaç yılda tek haneli rakamlarda gerçekleşen ekonomik büyüme, sektörlerde yaşanan iniş çıkışlar ve gelişen endüstrilerin etkisiyle sektör değiştirme akımı ortaya çıktı.

Günümüzde dünyanın ekonomi devlerinden biri olan Çin'de insanlar hangi meslekleri daha çok tercih ediyorlar? Değişen ekonomik koşullarla Çin vatandaşları hangi sektörlere yöneliyorlar?

Çin'in en büyük insan kaynakları sitelerinden biri olan Zhaopin.com'dan yapılan açıklamaya göre son zamanlarda kullanıcılarının büyük çoğunluğu mesleğini bırakıp farklı alanlara yöneliyor. 10 bini aşkın hükümet çalışanı veya hükümet destekli yarı özel firma çalışanları, uzman oldukları sektörlerden gelişmiş veya gelişmekte olan sektörlere yönelmeye başladı. Gözde sektörlerden bazıları e-ticaret, gayrimenkul, dijital teknoloji, bilgisayar yazılım, vb.

Yukarıdaki tüm soruların cevabı ve Çin'deki meslek dallarında yaşanan diğer gelişmeler bu haftaki Ekodiyalog programımızda yer alıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor