"Büyüme için yeterli araçlarımız var"

2015-03-20 17:22:11 CRI

"Büyüme için yeterli araçlarımız var"

Başbakan Li, hedefi gerçekleştirmenin hiç de kolay olmayacağını söyledi ve ekledi: "Uygulamada bize geniş bir hareket alanı sağlayacak çok sayıda politika aracına hâlâ sahibiz."

Başbakan Li Keqiang, Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) toplantısından sonra bir basın toplantısı yaparak soruları yanıtladı. Li, yavaş büyüme kaygılarına karşılık "Çin ekonomisinde büyümeyi sürdürmek için yeterli politika araçlarımız var" dedi.

Yüzde 7 büyümenin hedeflendiği "yeni normal"in daha yavaş ama dengeli büyüme anlamına geldiğini belirten Başbakan, buna rağmen hedefi gerçekleştirmenin hiç de kolay olmayacağını söyledi. Li, 10 trilyon dolarlık Çin ekonomisinde yüzde 7'lik büyümenin, orta büyüklükte bir ülke ekonomisi yaratmakla eş anlamlı olduğunu vurguladı.

Ekonomide, makul bir aralıkta iyi performans beklediklerini belirten Li, ancak büyüme belirlenen aralığın alt ucuna yakın gerçekleşirse, istihdamı ve gelirleri bir ölçüde etkileyeceğini ifade etti. Bu durumda Li, "ince ayar" çabalarına devam edeceklerini ve piyasada uzun vadeli güveni sağlayacaklarını bildirdi. Son birkaç yıldır kısa vadeli destek önlemleri uygulamaktan kaçındıklarını belirten Başbakan, "Uygulamada bize geniş bir hareket alanı sağlayacak çok sayıda politika aracına hâlâ sahibiz" dedi.

"Konut satışlarında büyüme sağlanırsa..."

Bank of Comuniations Shanghai baş ekonomisti Lian Ping, 16 Mart günü Global Times gazetesinde yayımlanan demecinde, yüze 7'nin asgari yıllık büyüme oranı anlamına geldiğini, ekonominin, bunun altında bir büyümeyi kaldıramayacağını savundu.

Lian, özellikle dış talep, içerde ise emlak piyasasındaki belirsizlikler gerekçesiyle, 2015 yılında büyümenin, hedefin alt sınırının altına düşme olasılığı bulunduğunu belirtti. Lian şöyle konuştu: "Ancak eğer piyasadaki kaygıların önemli bir nedeni olan gayrimenkul yatırımlarında ve konut satışlarında büyüme sağlanırsa, yılın ikinci yarısında ekonomide toparlanma olur. Bu durumda yüzde 7 hedefine ulaşmak mümkün hale gelir."

Kişisel kullanım için konut satışına destek geliyor

Uzmanlar, yüzde 7 büyüme hedefine ulaşmak için istikrarlı bir konut sektörünün hayati olduğunu kaydediyor. Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından 11 Mart'ta yayınlanan verilere göre, konut satışları, 2015 yılının ilk iki ayında, yıllık bazda yüzde 16,3 oranında daraldı. 2014 yılının tamamında düşüş yüzde 7,6. Aynı dönemde, satılan konutların toplam alanı yüzde 17,7 küçülerek 137 milyon 440 bin metrekareye geriledi.

Beijing merkezli Çin Everbright Menkul Baş Ekonomisti Xu Gao, büyümenin "ana ilacı" olduğunu savunduğu gayrimenkul sektörü üzerinde benzer kaygılar dile getirdi. Xu, gayrimenkul satışlarına verilecek daha fazla desteğin, büyümeyi canlandırmanın yolu olduğunu belirtti. Xu, destek politikasının güçlendirilmesinin altyapı projelerini etkileyeceğini, yıla sönük başlayan emlak piyasasını da iki dönem içinde dirilteceğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor