Ekonomi ve yolsuzluk öne çıkıyor

2015-03-07 16:01:57 CRI

Ekonomi ve yolsuzluk öne çıkıyor

Çin yönetiminin bu yılki yasama çalışmaları, bazı bakımlardan uzun vadeli etkileri olacak önemde. Temel başlıkları, bu yılı önceki yıllardan farklı kılan özelliklere dikkat çekerek sıralayabiliriz.

Çin'in en üst siyasi danışma organı Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 12. Ulusal Komitesi 3. toplantısı 3-4 Mart günlerinde Büyük Halk Salonu'nda yapıldı. 5 Mart'ta ise Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) toplandı. Bu yılki yasama çalışmaları, 2015'in ötesinde, bazı bakımlardan uzun vadeli etkileri olacak önemde. Çin yönetiminin gündeminde neler var? Temel başlıkları, bu yılı önceki yıllardan farklı kılan özelliklere dikkat çekerek sıralayabiliriz.

İlk üç sıradaki konu, Çin halkının en çok ilgilendiği konular. Birincisi, kuşkusuz ekonomi. Yavaşlayan büyüme ve "yeni normal" koşullar nedeniyle ekonomide büyük bir "yeniden inşa" çalışması sürüyor. Ekonominin çeşitli alanlarında ve reformlarda, yeni normal koşullara uyum sağlayacak biçimde düzenlemeler yapılıyor.

Yolsuzluğa karşı "hukuk temelli" mücadele

İkinci sırada yolsuzlukla mücadele yer alıyor. Bu konu, ekonomide "piyasanın karar verici rolünü artırma" hedefiyle de bağlantılı. Aslında 20 yıl önce başlatılan yolsuzlukla mücadelede, son iki yıldır yoğun bir çalışma yürütüldü; 100 bin kamu görevlisi cezalandırıldı. En önemlisi, sorunun boyutları saptandı, çözüm yollarına ilişkin çerçeve oluşturuldu.

Önümüzdeki aylarda, eski ÇHSDK üyeleri de dahil daha binlerce kişi, yolsuzluk suçundan hakim karşısına çıkacak. İşte, ÇUHM, Ceza Yasası'nı gözden geçirerek yolsuzlukla "hukuk temelinde" mücadele zeminini güçlendirecek.

Reformlar da "hukuk temelli" olacak. Hukuk alanında sürdürülen, hem ekonomik hem sosyal sonuçları olacak reformlara, 2015 yılında hız verilecek. Bu doğrultuda Yasama Kanunu'nda değişikliklere gidilecek. Merkezi hükümet ile yerel yönetimlerin yasama yetkileri daha net bir şekilde belirlenecek ve insan haklarının korunmasına ilişkin hükümler geliştirilecek.

Yolsuzluğa karşı mücadelede, denetim yöntemi de çeşitli düzeylerde güçlendirilecek. 12. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 3. Toplantısı sözcüsü Fu Ying, denetimin kurumsallaşacağını, Bütçe Yasası'nın denetimde kritik rol oynayacağını söyledi. Fu, akrabalara ayrıcalık tanımanın da suç kapsamına alınacağını bildirdi. Ayrıca yolsuzluğa karşı uluslararası çapta bir işbirliği ağı ve bununla ilgili yasal düzenlemeler tamamlanacak. Fu, "Yolsuzluk yapanlar, kaçacak yerleri olmadığını görecek" dedi.

Çin yönetiminin gündeminin üçüncü sırasında, çevre kirliliğini sayabiliriz. Sözcü Fu Ying, yeni çevre koruma yasasında hava kirliliğine yol açan eylemlere ciddi cezaların yer aldığını söyledi. Konuyla ilgili olarak bir süredir bazı kentlerde yapılan uygulamalar ışığında, yerel yönetimlere yetki ve sorumluluk verilmesi yasalaşacak. Çevreyi kirletenlere karşı halkın harekete geçirileceği de belirtiliyor. Çin vatandaşlarının kirlilik konusunda doğru bilgilendirilmesi, kirletenlere karşı hukuk davaları açma haklarını geliştirecek düzenlemeler yapılması bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor