Çin sanayi devi, büyük ağlar örecek

2015-02-16 16:21:49 CRI

Çin sanayi devi, büyük ağlar örecek

Yunnan eyaletinin başkenti Kunming'den başlayacak olan demiryolu hatları; Laos, Vietnam, Kamboçya, Myanmar, Tayland, Malezya ve Singapur'u birbirine bağlayacak…

Çin'in küresel pazarda rekabet eden iki tren firması, 2015 yılına birleşme kararıyla girdi. Demiryolu araç üreticileri CNR Corp ve CSR Corp'un birleşmesi bir sanayi devi yaratacak. Kurulmakta olan CNR-CSR Demiryolu Holding'in önünde, muazzam projeler var. Birleşmenin ülkenin ihracat rakamlarını da yükseltmesi bekleniyor.

Evlilik tamamlandığı zaman, satış bazında dünyanın en büyük tren üreticisi olmaları beklenen iki şirket arasında daha oönce yaşanan ve iki tarafa da zarar veren fiyat savaşı gibi olumsuzluklar da sona erecek. Birleşik şirketin, dünyanın tüm pazarlarının hızlı tren, hafif raylı araç ve metro araçları ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasiteye ulaşacağı belirtiliyor.

CNR'ye bağlı Changchun Demiryolu Araç Şirketi Başkan Yardımcısı, mühendis Li Jun, yeni entegre şirketin özellikle hızlı tren ve elektrikli çoklu ünite alanlarında teknolojilerini, sermaye ve üretim kapasitelerini optimize ederek, küresel rakiplerine karşı açık bir üstünlük kazanacaklarını söylüyor.

CNR ve CSR yurtdışı siparişlerde, sık sık birbirlerine karşı rekabet durumuna düşüyordu. Örneğin Türkiye'nin en büyük iki kenti İstanbul ile Ankara arasındaki yüksek hızlı demiryolu hattı inşa ihalesinde (CSR kazandı) ve Arjantin'le yapılan en büyük ana hat yolcu trenleri ihracat ihalesinde (CNR kazandı) rekabet ettiler. Çin tren üreticileri, uluslararası ihalelerde Avrupa, Kanada, Japonya ve Güney Kore'den gelen rakiplerinden çok birbirlerine karşı fiyat kırıyorlardı.

Li, yüksek hızlı trenler konusunda iç piyasanın artık doymuş olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Birleşme Çin'in demiryolu endüstrisi ve onunla ilişkili sektörlerinin, uluslararası alanda gelişmesini engelleyen sağlıksız rekabetin önüne geçecek."

Birleşme planının ilk taslağı sunuldu

CNR, CSR ve Çin Sermayesi Yatırım Grubu'ndan bir ekip, Aralık ayı başlarında, hisse paylaşımını da içeren birleşme planının ilk taslağını Devlet Konseyi'ne sundu. Ancak, bu tür yeni bir şirketin verimli bir biçimde nasıl yönetileceği, inşa işlemleri ve diğer kapasite sorunlarının nasıl çözüleceği gibi çeşitli sorunlar üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Çin Mühendislik Akademisi'nden Wang Mengshu, birleşmenin Çin'in yurtdışı demiryolu kapasitesini artıracağını, özellikle gelişmekte olan pazarlara açılmasını kolaylaştıracağını söyledi. Ortaklık, kuşkusuz küresel çapta pazar payını büyütmek amacıyla yeni yatırım alanları açmaya bakacak.

300 milyar yuanlık şirket

CNR ve CSR daha önce, artık kapatılmış olan Demiryolları Bakanlığı'na ait Çin Ulusal Demiryolu Lokomotif ve Demiryolu Araçları Sanayi'nin parçasıydı. Bakanlık 40 tren fabrikası, parça tesisleri ve araştırma enstitüleri olan şirketi, mülkiyeti hâlâ ana şirkete ait olmak üzere, 2000 yılında iki bölüme ayırdı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor