Biliyor Musun Bilmiyor Musun (06-08-2014)

2014-08-06 16:05:50

Biliyor Musun Bilmiyor Musun (06-08-2014)

1, Mumbai, eski adı Bombay, Hindistan'ın en büyük liman kenti. Mumbai, aynı zamanda Hindistan'ın ticari merkezi ve eğlence merkezi olarak biliniyor. Meşhur film üretim üssü olan Bollywood, Mumbai'da bulunuyor. (Mumbai, Yeni Delhi…) Bu doğru mu yanlış mı?

Doğru

2, Horoz dövüşü, Asya'dan kaynaklanıyor. Zaten birçok ülkede horoz dövüşü var. Horoz dövüşünde iki vahşi horoz biraraya getirilip birbiriyle dövüştürülür. Horoz dövüşü, Çin'in Tang hanedanı döneminde imparator ailesinden sivil vatandaşlara kadar çok yaygındı. Tang imparatoru Xuanzong, bu horoz dövüşü çok sevdiği için her yılın Fener Bayramı, Qingming Bayramı ve Güz Ortası Bayramı sırasında o zamanki başkent Chang'an'da (şu anki Xi'an kenti) büyük katılımlı horoz dövüşü yarışmaları düzenleniyordu. Tang Xuanzong bu yarışmalarla ülkenin ne kadar istikrarlı olduğunu göstermek istiyordu. Bu doğru mu yanlış mı?

Doğru

3, Termografi (termal görüntüleme veya termal video), kızılötesi görüntülemenin bir çeşididir. Termograif kameralar elektromanyetik spektrumun kızılötesi bölümündeki elektromanyetik ışınımı tespit ederler ve bu ışınımdan resimler oluştururlar. Ama buz gibi sıcaklığı sıfırda veya sıfırdan daha düşük olan eşyalar, kızılötesi görüntülenemediği için termografi oluşturmaz. Bu doğru mu yanlış mı?

Yanlış

4, Venezuela, şelalenin memleketi olarak adlandırıldı. Dünyanın en yüksek şelalesi Kerepakupai Meru Şelalesi, Venezuela'da bulunuyor. Bu şelale, aynı zamanda Angel Şelalesi olarak söyleniyor. Çünkü bu şelale, Angel isimli bir pilot tarafından keşfedildi. Şelalenin ismi, bu pilotun adından kaynaklanıyor. Bu doğru mu yanlış mı?

Doğru

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor