“Xinjiang'da Türk ürünlerine ilgi yoğun”

2015-07-02 10:54:57

“Xinjiang'da Türk ürünlerine ilgi yoğun”

Xinjiang'da Türk ürünlerinin satıldığı Türkiye Ticaret Merkezi, 2012 yılından bu yana hizmette. Merkezde işletme sahibi esnaf, ürünlere ilginin yoğun olduğunu söylüyor.

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de 3 yıldan fazla süredir faaliyet gösteren Türkiye Ticaret Merkezi, bölgede Türk ürünlerinin tanıtılmasına katkı sağlıyor.

Türk malı haricinde ürün satmak yasak

Xinjiang'ın, bilhassa da Urumçi'nin farklı noktalarında Türk ürünlerinin satıldığı dükkânlar bulmak mümkün. Zira, bölgede yaşayanların Türkiye'ye ve Türk ürünlerine yoğun ilgisi var.

Ancak, Türkiye Ticaret Merkezi, iki ülke yönetimlerinin de destekleriyle kurulan özgün bir girişim.

Urumçi'nin en ünlü turistik mekânı olan Büyük Pazar'ın hemen karşısında bulunan Türkiye Ticaret Merkezi'nde yer alan mağazaların tamamı Türk ürünleriyle dolu. Bunun yanında, bu politikanın korunmasında ısrar ediliyor ve buna aykırı girişimlerde bulunanları, yani mağazalarına gizlice başka yerlerden mallar sokan işletmecileri, kalite kurallarını ihlal edenleri cezalar bekliyor.

Türkiye Ticaret Merkezi'nde bulunan mağazalarda ağırlıklı olarak tekstil ve giyim ürünleri göze çarpıyor. Bunun yanında, gıda ürünleri satan da birçok dükkân var. Aynı katta, Türk çayı ve kahvesi içebileceğiniz bir kafeterya da mevcut.

Görüşlerini aldığımız Uygur esnaf Maimati Niyaz gıda ürünleri satıyor ve işlerinden memnun olduğunu dile getiriyor.

“Biz Türkiye'deki ETİ şirketinin Çin'deki acentesiyiz. Şu an işlerimiz iyi gidiyor. Büyük bir tarım ülkesi olan Türkiye'nin tarım sektörü de gelişmiş. Türkiye'deki gıda fiyatları Çin'deki gıda fiyatlarına benziyor. Gıda ürünlerinin rekabet gücü de yüksek.”

İlgiyle birlikte rekabet de artıyor

Türkiye Ticaret Merkezi içindeki Türk esnafın sayısı ise şu an için çok değil. Diyarbakırlı Metin Şahin, uzun yıllardır tekstille uğraşıyor ve 3 yıldır Urumçi'de bir mağaza işletiyor. Giyim ürünleri satan “Elizima” markası altında hem Türkiye Ticaret Merkezi içinde satış yaptıklarını hem de bölgedeki bazı mağazalara ürün gönderdiklerini belirtiyor.

Metin Şahin, daha önce farklı ülkelerde de iş yaptığını, ancak Çin'de kendilerine büyük kolaylıklar sağlandığını dile getiriyor.

Şahin, bölgede yaşayanların Türk mallarına ilgisinin çok fazla olduğunu belirtiyor. Kaliteli iş yapanın ayakta kalabileceğini dile getiren Şahin, ürünlerine güvendiklerini söylüyor.

Çinli müşterilerin bilhassa kanserojen içermeyen ürünler aradığına, bu yüzden kaliteye önem verdiklerine dikkat çeken Şahin, kaliteyi ön planda tutmalarının meyvesini aldıklarına işaret ediyor.

Urumçi'deki Türkiye Ticaret Merkezi'nin özgün niteliğinin Türk malları dışında diğer ürünlerin satılmasına müsaade edilmemesi olduğunu belirten Metin Şahin, bu konudaki denetimin sıkı olduğunu söylüyor.

Şahin, mağazayla iki Uygur personelin yanında eşi ve kendisinin ilgilendiğini dile getiriyor. Yakın zamanda internet üzerinden satış için çalışmalara başladıklarını belirten Şahin, böylelikle Çin'in farklı bölgelerine de yavaş yavaş ulaşmayı hedeflediklerini ifade ediyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor