(Çin Mahallesi) Çin'de bir üniversite öğrencisi ayda ne kadarla geçinir?

2019-10-16 15:14:30

Çinli bir kız öğrenci, Weibo hesabından, annesini kendisine aylık 4500 yuan (629 dolar) harçlık vermeyi reddettiği için şikâyet etmesi yeni bir tartışma başlattı.

Çin'de bir üniversite öğrencisinin aylık ne kadar paraya ihtiyaç duyduğu, yine eğitim döneminin ilk günlerinde en çok konuşulan meselelerden biri oldu.

Çinli genç, Çin'in Twitter'i olarak bilinen Weibo'daki hesabından paylaştığı mesajında, “Annem, çok fazla para harcamamam gerektiğini düşünüyor. Ama ben bir kız olarak, kozmetik ürünleri ve yeni kıyafetler almalıyım. Erkeklerin ihtiyaçları belki daha azdır. Ancak aylık 2 bin yuan (281 dolar) bana gerçekten yetmiyor.” ifadelerini kullandı.

Kısa süre içinde bir tartışmanın fitilini ateşleyen bu sözlere bir başka genç, “Mezun olunca ayda 4500 yuan kazanabilir misin acaba?” sorusuyla tepkisini gösterdi.

Genç kızın görüşünü savunanlara göre, üniversite öğrencilerinin sadece hayatta kalmak için değil; aynı zamanda eğlenmek veya kurslara gitmek için de paraya ihtiyaçları var. Hatta, birçok kişi genç kızın telaffuz ettiği miktarın, üniversite öğrencilerinin ortalama harcamalarının altında olduğu kanısında.

Chengdu Ekonomi Günlüğü gazetesi, Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu kentinde yaşayan üniversite öğrencilerine yönelik bir anket hazırladı.

Buna göre, üniversite öğrencilerinin çoğu ayda 1500-2000 yuan (210-281 dolar) harcarken, bazı öğrencilerin harcamaları ise aylık 3 bin yuanın (421 dolar) üzerine çıkıyor.

Beijing ve Shanghai gibi büyük kentlerdeki üniversite öğrencilerinin harcamaları ise daha yüksek.

Finans sitesi wacai.com'da yayımlanan 2019 yılı raporu, Beijing'deki üniversite öğrencilerinin aylık ortalama 2400 yuan (337 dolar), Shanghai'deki muadillerinin ise 2000 yuan (281 dolar) harcadığını ortaya koydu. Sosyal harcamalar, öğrencilerin giderlerinin yüzde 21'ini oluştururken, alışveriş öğrencilerin harcamalarında üçüncü sırada yer alıyor.

Weibo'da konuyla ilgili yapılan destek ve itiraz yorumlarının yanı sıra, meseleye tarafsızca yaklaşılan ifadeler de vardı: “Kızın harcaması, ailesinin gelirine bağlı olmalı.” şeklindeki yorum da bunlardan biriydi.

Yazar Xu Shaolin, “Ebeveynlerinizin büyük bir şirketi varsa istediğiniz kadar para alabilirsiniz. Ancak ayda birkaç bin yuan kazanıyorlarsa, 1000 yuan da belki onlar için üst limittir.” paylaşımında bulundu.

Weibo'da 100 bini aşkın takipçisi bulunan orta okul öğretmeni Chen Feng ise “Miktar ne olursa olsun, üniversite öğrencileri finansal sorumluluğa ve bütçe konusunda bilince sahip olmalı.” yorumunu yaptı.

Bir başka yazar Jin Manlou da öğrencilerin zamanlarını alışveriş yerine ders çalışmak için harcaması gerektiğini savundu.

Chengdu Ekonomi Günlüğü'nde yer alan bir habere göre, bir üniversite öğrencisinin anne ve babası her ay çocuklarına 700 yuan (98 dolar) verirken, kendilerine sadece 300 yuan (42 dolar) ayırıyor. Çinli çift, “Her şeyimizi çocuğumuza veriyoruz.” diyor.

Diğer yandan, söz konusu tartışma, üniversite öğrencilerinin yarı zamanlı olarak çalışmalarının hem çocuk hem de ailesi için iyi olabileceği fikrini de bir kez daha gündeme taşıdı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor