Aile içi şiddet yasası yürürlükte

2016-03-15 20:03:16 CRI

Aile içi şiddet yasası yürürlükte

Çin'in ilk aile içi şiddet yasası 1 Mart'ta yürürlüğe girdi. Yeni yasa neler getiriyor? Çin'de aile içi şiddet olaylarının sebepleri neler, nasıl tedbirler alınıyor? Bu konuda Çin ile Türkiye arasında ne gibi benzerlikler var?

 Çin'in Yunnan eyaletinde yaşayan Zhang Qin, 2012 yılında evlendiğinden beri, sık sık eşinden dayak yiyordu. Eşinin son darp girişiminde burnu kırılan Zhang Qin, soluğu önce hastanede alıp tedavi olduktan sonra, eyalet merkezi Kunming kentindeki sığınma evine giderek korkunç şiddet döngüsüne son vermek için ilk adımı attı...

“Bütün ev işlerimi yapıyorum, çocuklarımla da ilgileniyorum, ama hala beni dövmeye devam ediyor.” Böyle diyor Zhang Qin, ve ekliyor: “Burada güvendeyim, ama çocuğum için endişeliyim, umarım bizi iyi koruyabilirler.” (1)

***

Çin Kadın Federasyonu'nun 2013 yılında yaptığı bir ankete göre, Çin'de evli her dört kadından biri, hayatının belli bir döneminde aile içi şiddete maruz kalıyor. Federasyon her yıl 50 bin aile içi şiddet şikayeti alıyor. Şiddete maruz kalanların sayısının sanılandan fazla olduğu, ancak etkili yasal düzenlemelerin eksikliğinden ötürü kurbanların sessiz kalmayı tercih ettikleri savunuluyor. (2)

Peki, Çin Halk Cumhuriyeti'nde aile içi şiddet olaylarını önlemek, şiddete maruz kalanları korumak için ne gibi tedbirler alınıyor?

Çin'in ilk aile içi şiddet yasası 1 Mart 2016 itibariyle yürürlüğe girdi. Kanun, kadınların, çocukların ve yaşlıların haklarını korumak için atılan önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Kanunla, gerekli olması halinde kurbanlara kişisel koruma sağlanacak. Failin evden uzaklaştırılması ve 72 saat içinde mahkemenin hüküm vermesi mümkün olacak.

Aile şiddet meselesi Çin'de daha önce evlilik hukuku gibi ayrı kanun ve düzenlemelerle ele alınıyordu. Kadın haklarını korumak için yükselen yeni sosyal ihtiyaçları da kapsayan yeni yasayla birlikte farklı düzenlemeler tek bir kanunla yönetilecek.

Yeni kanun, aile içi şiddete engel olmak konusunda devlet memurlarına sorumluluk da getiriyor. Kanundan evvel, polis memurları gelen şikayetleri çoğu zaman “aile mahremiyeti” kapsamında değerlendirip konuya fazla müdahil olmaktan kaçınabiliyorlardı; polis artık bu yasanın sıkı uygulayıcısı olacak.

Başkent Beijing'in Fangshan halk mahkemesinde aile işlerine bakan yargıç Zhao Ling'e göre, 1 Mart'ta yürürlüğe giren yeni yasa toplumda aile içi şiddet konusunda farkındalık yaratacak ve caydırıcı bir rol oynayacak. Beijing'in Xicheng semtindeki halk mahkemesinde görev yapan yargıç Zhang Shuang'a göreyse, aile içi şiddet vakalarında kanıt toparlamak oldukça zor, bu nedenle ilgili hadiselerin sadece yüzde 10'u mahkemelerde çözülebiliyor. (1)

Elbette yeni yasayla birlikte aile içi şiddet hadiselerinin kısa sürede azalması beklenmiyor; konunun arka planında karmaşık sosyal ve kültürel faktörler var. Bazı kişiler için, buna şiddete maruz kalan bazı kadınlar da dahil, aile içi şiddet vakaları “şahsi” meseleler. Sözlü ve fiziki saldırıya maruz kalan kadının, bunu hakkedecek bir şeyler yapmış olduğuna inanma eğiliminde olanlar da az değil...

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor