Xinjiang 22. Ulusal Standart Çince'yi Yaygınlaştırma Haftası etkinliği düzenlendi

2019-09-30 18:15:47

“Çocuklar akıllı olursa, devlet akıllı olur; çocukların ideolojisi varsa, devlet kalkınır, çocuklar güçlü olursa, devlet güçlü olur...”

Xinjiang 22. Ulusal Standart Çince'yi Yaygınlaştırma Haftası etkinliği kısa süre önce Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde düzenlendi.

Etkinliğin açılış töreninde Xinjiang'ın güneyindeki Aksu bölgesinin Kuça İlçesi 8. İlkokulu'nda okuyan çeşitli etnik gruplardan öğrenciler, ünlü reformcu Liang Qichao'nun (1873-1929, Qing hanedanı döneminde reformcu ve siyasetçi) “Gençlerin Çin'i” başlıklı nesiri standart Çinceyle akıcı bir şekilde ezberlediler.

Açılış töreninde bazı öğrenciler “Ben ve Benim Vatanım” ve “Genç Çin” adlı şarkılar söyledi, şiir okudu, müzik çaldı ve dans gösterisi sundular. Etkinlik kapsamında çocuklar ayrıca, Çin klasiklerini ezberlediler, el yazısı ve makale alanlarında birbirleriyle yarıştılar. Böylece Xinjiang'ın çeşitli bölgelerinde renkli ve zengin içerikli standart Çinceyi yaygınlaştırma etkinliği eş zamanlı olarak başlatılmış oldu.

Kuça İlçesi Eğitim ve Bilimsel Teknik Müdürlüğü'nün yetkilisi Wang Gang basına verdiği demeçte, son yıllarda, Kuça ilçesindeki ilk ve orta okullarda her hafta Çin klasiklerini ezberleme etkinliğinin düzenlendiğini, böylece ezberleme çalışmaları sayesinde öğrencilerin ülke klasiklerinin çekiciliğini hissetmesinin sağlandığını, standart Çinceyi düzgün şekilde konuşma kabiliyetinin yükseltilmesinin yanı sıra kültürel vasıfının ve estetik kabiliyetinin de arttırıldığını belirtti.

Kuça ilçesi Rustem mahallesinde oturan Gülpiye Ömer genellikle zamanı olduğunda mahallesindeki ücretsiz standart Çince kursuna katılıyor. Gülpiye muhabirimize; “Standart Çince'yi öğrenmekle istihdam fırsatlarımız artıyor, böylece yaşam şartlarımız iyileşiyor ve bu da bizlere kolaylık sağlıyor” dedi.

Geniş topraklara sahip olan Xinjiang'da yaşayan çok sayıda etnik gruptan vatandaş dil sıkıntısından dolayı, temas kurmakta zorlanıyor. Bu durum ekonomik ve toplumsal gelişmeyi belli ölçüde etkiliyor. Dolayısıyla son yıllarda, Xinjiang'da standart Çince'yi yaygınlaştırma çalışması önem kazandı.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Eğitim Dairesi Müdür Yardımcısı Sun Zhangbo'nun verdiği bilgiye göre, Xinjiang'ın çeşitli bölgelerinin gerçek durumu göz önünde bulundurularak, mevcut standart Çince eğitimi ders kitaplarında yeni düzenlemeler yapıldı. Dersliklerde köylü ve çobanların Çince öğrenmesinde kullanılan materyaller arasında video, dijital platformlar başta olmak üzere yeni kaynakların kullanılması sağlandı ve aynı zamanda çeşitli bölgelere “Köylü ve Çobanlar İçin Devlet Dilini Öğrenme Kitabı (Bölüm 1-2) başlıklı ders kitapları dağıtıldı. Öte yandan Çin Eğitim Bakanlığı ve Çin Devlet Dil Komitesi tarafından yaygınlaştırılan yoksulluğu gidermeyi amaçlayan temel kılavuz niteliğindeki; “Standart Çince'nin 1000 Temel Kelimesi”, “Ana okulda Standart Çince Öğrenimine Dair 365 Kelime” konulu kitaplar ücretsiz olarak dağıtıldı.

Xinjiang genelinde geçen yıl standart Çince araştırma çalışmaları yapıldı. Bölgedeki 14 kent ve 89 ilçede yapılan araştırma çalışmalarının şu ana kadar yüzde 78.45'i tamamlandı. Yoksullukla mücadeleyi amaçlayan yardım kampanyası kapsamında, bu yılın ilk yarısında Xinjiang'da toplam 110 binden fazla kişi standart Çince eğitimi alarak sınavdan geçti. Bu sayı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 169 arttı. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Eğitim Müdürlüğü bölgenin güneyindeki Kaşgar, Hotan, Aksu ve Kızılsu dahil 4 ilde bilgisayar destekli standart Çince eğitim ve sınav çalışmalarına 1.5 milyon yuan özel bütçe ayırdı.

  


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor