60 yıla ve 3 kıtaya yayılmış bir sinema kariyeri: Zhou Caiqin

2019-08-19 16:42:10 CRI

60 yıla ve 3 kıtaya yayılmış bir sinema kariyeri: Zhou Caiqin

2 Temmuz'da Çin'e gösterime giren belgesel film “Shanghai'ın Kızı” (İngilizce: Daughter of Shanghai, Çince: Shanghai De Nv Er) 60 yıl önce tek başına Londra'ya giden Shanghailı bir kızın hikayesini anlatıyor. Bu genç kız, Çin'den İngiltere ve ABD'ye uzanan eşsiz bir sinema kariyerine imza atan Zhou Caiqin'dir. (周采芹, Tsai Chin)

Efsanevi Pekin operası aktörü Zhou Xinfan'ın (1895-1975) üçüncü kızı olan Zhou Caiqin, 30 Kasım 1933'te babasının turnede bulunduğu Tianjin'de dünyaya geldi. Zhou Caiqin'in annesi Lilian Qiu da Batı eğitimli zengin bir ailenin kızıdır.

Zhou Caiqin, Shanghai kentinin Fransız imtiyaz bölgesinde büyüdü. Önce Shanghai'da, ardından Hong Kong'daki King George Okulunda çok dilli bir eğitim aldı. İlk gençlik yıllarında Japon işgaline, Çin iç savaşına ve 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşuna tanıklık etti.

Zhou Caiqin, 17 yaşında Londra'ya gidip prestijli Drama Sanatları Kraliyet Akademisi'ne yazılan ilk Çinli öğrenci oldu. İngiltere'de hızlı bir kariyer başarısı elde etti. 1959 yılında 23 yaşında başrol oynadığı tiyatro oyunu “The World of Suzie Wong” sahnelendi. Hong Konglu bir hayat kadınını canlandıran Zhou Caiqin'in (Tsai Chin) ismi, Wales Ulusal Tiyatrosu'nun önündeki ışıklı reklam panosunda iki yıl boyunca indirilmemişti.

B tiyatro oyunu, o dönemde moda endüstrisinde büyük yankı uyandırmıştı. Kadınlar, sarışın güzelliği hevesinden vazgeçti ve uzun saçlarını düz tuttu, hatta saçlarını siyaha boyayan, gözlerine siyah kalemle doğu tarzı bir görünüm veren kadınlar vardı. 1959 yılında Noel gecesi partilerinde, Çinli kadınların geleneksel elbisesi olan Qipao, en popüler kadın abiyesi haline geldi.

O zamanlarda Zhou Caiqin, birkaç filmde daha rol aldı. “Sürgün Yolu” (İngilizce ismi: The Inn of the Sixth Happiness) filminde ünlü İsveçli oyuncu Ingrid Bergman'ın kızı rolünü alan Zhou, İngiliz roman yazarı Sax Rohmer'in “Fu Manchu” adlı romanından uyarlanan filmin baş karakteri Fu Manchu'nun kızını canlandırdı.

Zhou, “Beni Hatırla” (Original Adı: About Face) filminde de bir hayat kadınını canlandırdı. Çünkü o zamanlarda batılı yazarların yapıtlarındaki Asyalı kadın imajı genelde hayat kadınıydı.

Ancak söz edilmeye değer bir diğer şey de, göz alıcı Zhou, 1967 yılında 007 serisinden biri olan “İki Kez Yaşarsın” (Orijinal adı: You Only Live Twice) filminde ünlü İngiliz oyuncu Sean Connery'le birlikte oynadı. Böylece Zhou, ilk Çin kökenli James Bond kızı haline geldi. Bu, Hong Konglu oyuncu Michelle Yeoh'un 1997 yılında 007 dizisinden “Yarın asla ölmez” (Orijinal adı: Tomorrow Never Dies) filmindeki Bond kızını canlandırmasından 30 yıl daha öncedir.

Zhou Caiqin, sadece oyunculuk yapmakla kalmayıp emlak sektöründe de faaliyet gösterip büyük başarılar elde etti. Ancak 1970'li yıllarda İngiltere'de ekonomik düşüş ortaya çıkmasıyla, Zhou'nun emlak işi iflas etti. O sırada babası ve annesinin Kültür Devrimi sırasında hayatlarını kaybettikleri haberini de aldı. Zihinsel bir çöküntü yaşayan Zhou, intihar etmeyi bile düşündü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor