Güney Çin'de tarihöncesi kent medeniyetinin temsilcisi Liangzhu

2019-07-15 17:12:27 CRI

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 6 Temmuz'da düzenlenen Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Komitesi'nin 43. toplantısında Çin'in Liangzhu antik kent kalıntısı Dünya Mirasları Listesi'ne alındı. Daha önce onaylanan Sarı Nehir-Bohai Körfezi göçmen kuşlar habitatının da listeye yazılmasıyla, Çin'deki dünya mirası sayısı 55'i buldu.

Liangzhu antik kenti, Çin medeniyeti ve kültürel geleneğinin kanıtı olarak dünyanın dikkatini çekiyor.

Yangtze Nehri'nin aşağı kesiminde Taihu adlı bir göl bulunuyor, gölün tarihteki adı Zhenze idi. 5 bin yıldan uzun bir geçmişe sahip olan Liangzhu antik kentinin kalıntısı Taihu'nun güneybatısında yer alıyor. Şimdiye kadar antik kent alanındaki bini aşkın noktada kent kalıntısı, kenti çevreleyen su yolu sistemi, farklı sınıflara ait mezarlıklar ve yeşim gibi çeşitli parçalar keşfedildi.

Bugünkü Zhejiang eyaletinin merkezi Hangzhou kentinin Yuhang bölgesinde bulunan Liangzhu antik kentinin M.Ö. 3000 yılı civarında kurulduğu ve yöredeki en büyük yerleşim merkezi ve tek kent olduğu tespit edildi. Burası, Liangzhu kültürünün politik ve dini merkezi, aynı zamanda Liangzhu medeniyetinin başkenti olarak görülüyor. Buradaki ılıman iklim, kapsamlı su yolu ve zengin doğal kaynaklar insanın habitatına uygundur, zamanla yörede çeltik yetiştirmeye dayalı bir ekonomik düzen mevcut. Bir ilkel ülke konumundaki Liangzhu antik kentinde iş bölümü bile var. Liangzhu Müzesi'ndeki görevlilerden Wang Qicheng, bu konuda şunları söyledi:

“Liangzhu dünyaya değişik bir medeniyet modelini sunarak, bataklık ve sulak alanlarda çeltik yetiştirmeye dayalı devlet kurma yolunu gösterdi. Bu, Liangzhu'nun en büyük özelliğidir. Bu özellik, Liangzhu toplumunu daha önceki kültürlerden ayırıyor.”

Arkeolojik keşiflere göre, çeltik yetiştirilen Hemudu kültürü döneminde bir parça arazinin yüzölçümü normalde 30 ila 440 metrekare arasında değişiyor, ancak Liangzhu antik kentindeki alanın yüzölçümü 50 bin metrekareyi aşmış. Buna göre, Liangzhu kentindeki çeltik yetiştirme seviyesi nispeten yüksektir. Ayrıca Liangzhu'da pullukla sürme yöntemi çok yaygın, bu yöntem çeltik üretiminin yükselmesine katkı sağlamış.

Son yıllardaki arkeolojik çalışmalar sonucunda, Liangzhu antik kentinin kuzeybatı kesiminde büyük bir su yolu sistemi tespit edildi. Bu sistemle 12 kilometrekare genişliğinde ve 50 milyon metreküplük bir baraj oluşturulmuş olabileceği savunuluyor. Su yolu sisteminin işlevine değinen Zhejiang Kültürel Miras Enstitüsü'nden Wang Ningyuan şunları söyledi:

“Sistemin bir işlevi sel felaketini önlemek. Yörede muson yağmur yağışı çok şiddetli, Liangzhu'daki yıllık yağış miktarı 1600 milimetre, bunun üçte biri belki iki üç günde yağıyor, bunun sonucunda sel oluyor. Liangzhu sakinleri baraj setleri inşa ettikten sonra yağmur suyunu baraj içinde biriktirir. Su depolama işlevi büyük önem taşıyor, çünkü Liangzhu döneminde insanların esas ulaşımı su yoluyla sağlanıyor, baraj içindeki sular ise yılın dört mevsimine uygun su ulaşım ağı oluşturuyor. Su yoluyla taşınan inşaat malzemeleri de Liangzhu antik kentinin inşasını mümkün kılıyor. Sistemin diğer işlevi ise çeltik arazileri sulamak.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor