Altın Kadeh'e aday gösterilen Çin filmleri açıklandı

2019-06-10 08:08:55 CRI

Altın Kadeh'e aday gösterilen Çin filmleri açıklandı

2019 Shanghai Uluslararası Film ve Televizyon Festivali öncesinde 3 Haziran'da basın toplantısı düzenlendi. Film ve TV Festivali kapsamındaki etkinlikler ve 22. Shanghai Uluslararası Film Festivali'nin  ana yarışma bölümümde Altın Kadeh Ödülleri ve Asya Yeni Yetenek Ödülleri için yarışacak filmler açıklandı.

Ana yarışma bölümünde yarışacak 15 filmden 3'ü Çince filmler.

Bu üç filmden biri olan “Memleket Hasreti” (İnglizce Adı: The Reture, Çince Adı: Fu Xiang Xin), Çinli oyuncu Qin Hailu'nun yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği ilk film. Film, çağımızda yaşanan değişimlerin bireylerin kaderinde yarattığı dalgalanmayı ve insanların memleket hasretini ele alıyor. Sinemaya oyunculukla giren Qin Hailu, 2001 yılında Hong Konglu yönetmen Chen Guo'nun yönettiği “Durian Durian” filmiyle 38. Taiwan Altın At Ödülleri'nde en iyi kadın oyuncu dalında ödüle layık görülmüştü.

Altın Kadeh Ödülleri için yarışacak bir diğer Çin filmi de akrabalık ilişkisi ve aile bağlarına odaklanan “Bahar Gelgiti” (İngilizce adı: Spring Tide, Çince adı: Chun Chao). Filmin yönetmeni Yang Lina, gerçekçi görüntülerle Çin'de üç nesilden aile ilişkilerini beyaz perdeye taşıdı.

“Bahar Gelgiti”nin yönetmeni Yang Lina, daha önce Çin'in 6. nesil yönetmenlerinden Jia Zhangke'nin “Platform” filminde yardımcı rol oynamıştı. Aynı zamanda dansçı olarak birkaç tiyatroda rol alan Yang, 1999 yılında Çin'de ilk bağımsız belgesel yönetmeni olarak adından söz ettirdi.

Altın Kadeh Ödülleri'ne aday gösterilen Çin filmlerinden biri de “Vortex”, genç yönetmen Gan Jianyu'nun yönetmen koltuğunda oturduğu bir suç filmi. Filmin kadrosunda Çin'de “suç filmlerinin öncüsü” olarak nitelendirilen yapımcı Cao Baoping de yer alıyor.

1988 doğumlu yönetmen Gan Jianyu, 2013 yılında yönettiği ilk uzun metrajlı filmi “Sometimes Movie” ile 10. Hong Kong Asya Film Festivalinde ödüle aday gösterildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor