Guo Fan: Çin sinemasının sanayileşme yolu uzun

2019-05-06 15:56:41 CRI

Guo Fan: Çin sinemasının sanayileşme yolu uzun

Guo Fan: Çin sinemasının sanayileşme yolu uzun

Kısa süre önce sona eren Beijing Uluslararası Film Festivali kapsamındaki etkinliklerden biri olan “Hollywood Film Ustaları Kursu”, Amerikan Sinema Filmleri Derneği ve Beijing Uluslararası Film Festivali-Beijing Piyasası tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Bilim kurgu filmi “Liulang Diqiu”yu (Gezgin Küre) yöneten Guo Fan, bu filmin yaratım sürecini paylaşarak Çin sinemasındaki sanayileşme sürecini sinema ustalarıyla birlikte inceledi.

Guo Fan, “Bilim kurgu filmlerin başarısının anahtarı, sadece özel efektlerin kalitesi değil, daha da önemlisi, film içeriklerinin Çinlilerin anlayışına uyumlu olması gerekiyor” dedi.

Kültürün, bir filmin ruhu olduğuna işaret eden Guo Fan, “Mesela batılılar genel olarak mavi rengi bilim kurgunun ana tonu olarak seçer, ancak ‘Liulang Diqiu' filmine daha fazla kırımızı ve çivit mavisini tamamlayıcı renk olarak kullandık. Çünkü bu iki rengin Çin kültürü ve Çin halkına daha yakın olduğu görüşündeyiz” ifadesini kullandı.

“Liulang Diqiu”nun çekilmesi, sadece Çin bilim kurgu filmlerinin kilometre taşı olmakla kalmayıp, Çin sinemasının sanayileşme sürecindeki ilerlemeyi yansıtıyor. Sanayileşmenin çekirdek unsuru iş bölümüdür. Sinemadaki sanayileşme, bu sektörle ilgili her şeyin standartlaştırılması anlamına gelir. Blockbuster bilim kurgu filmleri, bilimsel mantığa uymak, standart ve makul proje yönetimi ile profesyonel ve kapsamlı post-prodüksiyon desteği gerekiyor. Tüm bunlar, standartlaşma sistemi eksik olan Çin sineması için büyük zorluklar oluşturur.

Çin sinemasının sanayileşmesi için daha uzun yollar kat edilmesi gerektiğine işaret eden Guo Fan, son birkaç aydır bu alandaki deneyimleri ve yetersizlikleri araştırdığını kaydetti.

Çinli sinemacılara film senaryolarına aynı bir format vermeleri önerisinde bulunan Guo Fan, böylece post-prodüksiyon verimliliğinin yükseltileceğini vurguladı.

“Liulang Diqiu”nun başarısı, Çin sinemasında yeni bir sayfa açtı. Çoğu insan 2019 yılını Çin bilim kurgusunun başlangıç yılı olarak görmektedir. Ancak Guo Fan'a göre Çin'in kendi bilim kurgu türünü oluşturduğunu söylemek için henüz erken, ancak Hollywood gibi her yıl birkaç iyi bilim kurgu filminin ortaya koyulması halinde bu türün oluştuğundan söz edilebilir.

Shakespeare'nin doğduğu yerde “Şakayık Pavyonu” inşa edildi

Willam Shakespeare'nın 455. doğum günü dolayısıyla, Çin'in Ming hanedanı döneminden şair ve opera sanatçısı Tang Xianzu'nun kaleme aldığı klasik yapıt Mudan Ting'e (Şakayık Pavyonu) dayanan bir pavyon Shakespeare'nin doğduğu yerde kuruldu. Pavyonun açılması için Shakespeare'nin doğum günü olan 26 Nisan'da bir tören düzenlendi.

Söz konusu pavyon, Çin ve İngiltere'nin aynı çağa ait bu iki edebiyatçıyı anmasının, doğu ve batı kültürlerinin kaynaşmasının simgesidir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor