Yönetmen Wang Xiaoshuai: Sanat filmi-ticari film diye bakmam, filmimi çekerim!

2019-04-29 16:39:57 CRI

37. İran Fajr Uluslararası Film Festivali 18 Nisan'da Tahran'da başladı. “Dijiu Tianchang” adlı filmiyle Berlin Film Festivali'nde ödül alan Çinli yönetmen Wang Xiaoshuai, bu dönemki Fajr Uluslararası Film Festivali'nin yarışma bölümünde jüriye davet edildi.

Wang Xiaoshuai, Tahran'da yaptığı açıklamada ticari filmler ve sanatsal filmler arasındaki ilişkileri dengelemek gibi bir arzusu olmadığını, bir film yönetmeni olarak önceliğinin film çekmek olduğunu söyledi.

“Dijiu Tianchang” içinde iyi dostluk ilişkisi kuran iki ailenin kaderinin bir kaza nedeniyle değişmesi ve yıllar sonra iki ailenin tekrar karşılaşması anlatılıyor.

İki nesilden insanların birbirine içtenlikle davranmasını gösteren bu filme değinen Wang Xiaoshuai, Çin'de 30 yıldır yaşanan toplumsal değişimlerin günlük yaşam üzerindeki etkisine odaklandığını söyledi.

İzleyicilerin film hakkında olumlu ve olumsuz değerlendirmelerine değinen Wang Xiaoshuai, herkesin yaşama ve yaşam deneyimlerine karşı farklı tutumlara sahip olmasından ötürü, filmler hakkındaki yorumlarının da farklı olmasının son derece normal olduğunu belirtti.

Wang Xiaoshuai, Çin sinemasında sanat filmi deyince akla gelen yönetmenlerden biri. Wang Xiaoshuai, bir sinemacının, piyasa yerine film yaratmaya öncelik vermesi gerektiğini söyledi.

Wang, sanat filmlerinin gişe geliri konusunda ticari filmleri yakalayamamasına rağmen piyasada kendi paylarını aldıklarını ifade etti.

Çin'deki reform ve dışa açılmanın uygulamasından bu yana geçen 40 yıldaki toplumsal değişimlere bizzat tanıklık eden Wang Xiaoshuai, sıradan Çinlilerin bu 40 yıldaki değişen alışkanlıklarını ve oluşan sosyal çelişkileri beyaz perdeye taşımaya meraklı bir isim.

Wang, “Şu an hızla gelişen Çin'de zamanı film gibi kanallarla kaydetmeliyiz” diyor. İş bu nedenle yönetmen 2016 yılında 10 yıla yaydığı bir “aile üçlemesi” çekeceğini açıkladı. Üçlemenin ilk film olan “Dijiu Tianchang”ın çekimi için 4 yıl harcadı. “Memleket üçlemesine” yeterli zaman ve sabrın gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Wang Xiaoshuai, halkın gösterdiği anlayışın projeyi başarıya ulaştıracağını belirtti.

Çin'in 6. nesil yönetmenlerinden biri olan Wang Xiaoshuai, “7. Nesil” yönetmen gibi ifadelerin kullanılmasına hep karşı çıkmaktadır. Wang Xiaoshuai, Çin'deki film sektörünün film içeriklerine dayanmaması halinde, yeni fikirlerin ve devrimci film yapım yöntemlerinin ortaya çıkmasından önce, “7. nesil yönetmen” gibi kavramlar kullanmanın, “akademik bir tembellik” sayılabileceğini vurguladı.

Çin'de film piyasasının çok gelişmiş olduğuna dikkat çeken Wang, çeşitli film festivallerinin yeni nesil yönetmenlere çeşitli fırsatlar yarattığını hatırlatarak ancak bu yönetmenlerin tamamen sanatsal yaratım atmosferi içine daldırılamadığını da kaydetti. Wang, “Günümüzde birçok genç yönetmen, çektikleri filmlerin dev gişe geliri kazanmasını hedef almaktadır. Bununla birlikte, piyasada talebin çok fazla olmasından ötürü sinemaya yatırım beklentisi de artıyor. Bu, genç yönetmenlere bir sürü baskı getirdi. Yani saf film yaratmaya gitmek son derece zordur. Yönetmenlerin üstesinden gelmesi gereken çok şey vardır” diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor