Son günlerin en çok konuşulan yazarı:Liu Cixin

2019-03-04 14:30:19 CRI

Son günlerin en çok konuşulan yazarı:Liu Cixin

5 Şubat 2019'da gösterime giren bilimkurgu filmi “Liulang Diqiu” (The Wandering Earth, Gezgin Dünya) sinema çevresinde büyük yankı uyandırdı. Bu film, Çin'de bilimkurgu türünün son derece iyi bir başlangıcı olarak benzeri Hollywood filmlerinin gerisinde kalmıyor.


Güneş sisteminin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu bir dönemde, ‘Gezgin Dünya' adlı bir program devreye sokuluyor.

Liu Cixin “Üç Vücut Problemi” adlı bilimkurgu romanıyla tanınan bir Çinli yazar. 1960 doğumlu Liu Cixin, bilimkurgu çevresinin Nobel ödülünü kazanmak için 30 yıl harcadı. Liu, Çin'de yayın yapan Halkın Günlüğü internet sitesine verdiği özel röportajda “İyimser bir kişiyim. İnanıyorum ki, bilim ve teknolojinin sürekli gelişmesiyle parlak bir gelecekle karşılaşacağız” diye konuştu.

Liu Cixin, verdiği röportajda, son günlerde izlediği The Philosophers ve Melancholia gibi bilimkurgu filmlerinden övgüyle söz etti.

Her ne kadar birçok kez, alçakgönüllü bir şekilde, filmler hakkında pek bir şey bilmeyen bir kişi olduğunu söylese de, sıraladığı bu filmler Liu'nin şüphesiz bir "bilimkurgu filmi hayranı" olduğunu gösteriyor. Liu Xinci, “2001: A Space Odyssey” (2001 Bir Uzay Macerası) filminin kendisini uzun süre etkilediğini, bu klasik filmin insan toplumunun gelecekteki kaderini öngördüğünü söyledi.

Liu, bilimkurgu romanı yazmak ve bilimkurgu konulu film çekmek için hikayenin iyi anlatılması gerektiğini ifade etti. İşte bu nedenle, “Liulang Diqiu”nin telif hakkını kazanan Çin Film Grubu, filmin senaryosunu genç yönetmen Guo Fan'a emanet ettiğinde, Liu Cixin herhangi bir itirazda bulunmadı. Bundan sonra 4 yıl süren yapım ve çekim sürecinde, filmin yapımcılığını üstlenen Liu Cixing, romanın film senaryosu haline getirilmesi sürecine hiç müdahale etmedi. Lui, “film orijinal romana oranla yepyeni bir yapıt sayılır. Romanın yazarı olarak, eserin filme dönüşmesine yeterince özgürlük tanımalıyım diye düşünüyorum.”

Liu Cixing'i aydınlatan kitaplar

Kültür devimi döneminde dünya gelen Liu Cixin, ilk başta bilimkurgu kavramına aşina değildi. Reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasıyla, Liu'nun kaderi değişmeye başladı. İlkokul yıllarında tesadüfen babasının valizinde Fransız yazar Jules Verne'nin bilimkurgu romanı “Dünya'nın Merkezine Seyahat”ı gördü. İşte bu kitap, Liu'nun bilimkurgu dünyasını açtı.

Liseden mezun olduktan sonra, üniversiteye giriş sınavını kazanıp kabul mektubunu beklediği yaz tatilinde, Liu, gerçek anlamda ilk bilimkurgu yapıtını yazdı. 1989 yılında, Liu Cixing'in ilk yapıtı “Time After NOVA” ortaya çıktı. Daha sonra irili ufaklı pek çok roman yazdı.

Liu Cixing, “Bilimkurgu romanı yazmak sadece bir hobi, yoksa mesleğim bu değil” diye konuştu. İşte bu özgürce yazma hali, Liu'ya daha geniş bir alan sağladı. Hikayeyi daha mantıklı bir şekilde anlatmak, Liu'nin roman yazarken kendisine koyduğu tek standart. Fakat bu hikâyeler zamandan bağımsızdır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor