Mısır'daki Çinli öğrenciler Şeker Bayramı'nı kutladı

2014-08-04 10:30:23 CRI

Mısır'daki Çinli öğrenciler Şeker Bayramı'nı kutladı

Mısır'da eğitim gören Çinli Müslüman öğrenciler 29 Temmuz'da başkent Kahire'de bir araya gelerek Şeker Bayramı'nı kutladı.

Çinli Öğrenciler Federasyonu ve Çin'in Kahire Büyükelçiliği tarafından 29 Temmuz'da ortaklaşa düzenlenen şenliğe, farklı milliyetlere mensup yüze yakın Müslüman öğrenci ve Kahire'de bulunan Çinli aydınlar katıldı.

Çin'in Kahire Büyükelçisi Song Aiguo, şenlikte konuşma yaparak Müslüman öğrenciler ve bilginlerin Şeker Bayramı'nı kutladı.

Song, Çinli Öğrenciler Federasyonu'nun 2011'de kurulmasından beri öğrenciler arasındaki birlik ve dostluk için yaptığı katkıları övdü. Büyükelçi Song Aiguo, yurt içindeki ve Çin-Mısır ilişkilerindeki son gelişmeler hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Büyükelçi, Çinli öğrencilerin Mısır'da öğrenim görmesinin iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğinin bir parçası olduğunu vurgulayarak, öğrencilere “her şey gönlünüzce olsun” dedi.

Çin Büyükelçiliği'ne bağlı konsolos işleri bölümü şefi Zhang Guangyi ise Mısır'daki güvenlik durumu hakkında rapor sundu ve bazı uyarılarda bulundu.

Çin Çeviri Araştırma Akademisi kuruldu

Çin Çeviri Araştırma Akademisi 29 Temmuz günü düzenlenen törenle kuruldu.

Aynı gün Çin'in dışa yönelik kültür değişimi ve Çinceden yabancı dillere çeviri yapan kadronun yetiştirilmesi konulu bir seminer düzenlendi.

Çin Çeviri Araştırma Akademisi'nin dünyaya Çin'deki gelişmeleri tanıtmak, medeniyetler arası diyaloga katılmak, dünyanın Çin'i tanımasını sağlamak, Çin halkı ile dünya halkları arasındaki dostluğu artırmak için kurulduğu bildirildi.

Çin Uluslararası Yayın Grubu'na bağlı Çin Çeviri Araştırma Akademisi, çeviri sektörünün gelişme planını saptayacak, devlet düzeyinde çeviri projeleri planlayıp uygulayacak; üst düzey uluslararası değişim mekanizması oluşturup uluslararası akademik faaliyetlere aktif şekilde katılacak; nitelikli çevirmen kadrosunu yetiştirecek.

“Çin'in dışa yönelik kültür değişimi ve Çinceden yabancı dillere çeviri yapan kadronun yetiştirilmesi” adlı seminerde Çinceden yabancı dillere çeviri yapan kadro ve bu kadronun uluslararasılaşması, mevcut çevirmen kadrosunun durumu ve ihtiyacı, yüksek eğitimde çeviri branşı ve Çin kültürünün dünyaya tanıtılması gibi konular ele alındı.

İlgili hükümet ve medya kuruluşları, çeviri örgütleri ve üniversitelerden 200 kişi söz konusu kuruluş törenine ve seminere katıldı.

Koçu (İdikut) kalıntılarında koruma artırılıyor

Çin, Kazakistan ve Kırgızistan'ın işbirliğiyle başvurulan “İpek Yolu: Chang'an'dan Tanrı Dağlarına kadar uzanan güzergah” geçen ay Dünya Mirasları Listesi'ne dahil edilmişti. Adı geçen güzergahta yer alan mekanlardan biri olan Koçu (İdikut) antik kenti, eskiye göre daha büyük ilgi topladı, koruma çalışması güçlendirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor