Dünya İnternet Konferansı'nda gözler yine 5G'deydi

2019-11-04 11:47:27 CRI

Dünya İnternet Konferansı'nda gözler yine 5G'deydi

6. Dünya İnternet Konferansı 20-22 Ekim tarihlerinde, Çin'in Zhejiang eyaletinin Wuzhen kasabasında düzenlendi. Konferansta en yoğun tartışılan konular arasında 5G, dijitalleşme ve yapay zeka vardı. Bu teknolojiler şüphesiz ki dünyada internet teknolojisinin geldiği son noktayı yansıtıyor. Tabii ki bütün bu odaklanılan konular arasında en fazla dikkat çeken yine 5G teknolojisiydi.

Çin'in 5G çalışmaları dünyaya fayda sağlayacak

Konferansa her yıl ev sahipliği yapan Wuzhen kasabası, baştan sona 5G sinyalleriyle kaplandı. Wuzhen böylece, dünyanın ilk 5G teknolojisine dayalı akıllı kasabası haline geldi. Bu nedenle 5G teknolojisi de konferansta önemli bir konu olarak ele alındı.

Çin'in en büyük teknoloji şirketlerinden Xiaomi'nin kurucusu Lei Jun, Wuzhen'daki 5G hızını denedikten sonra, “Bence güzel, telefonlarımızı değiştirerek, 5G telefonlara geçebiliriz” yorumunu yaptı.

Uzmanlar, 5G ve yapay zekanın sağlayacağı imkanların, mobil internette devrim yaratıp, bütün dünyayı değiştireceği görüşüne sahip.

Çin'in en büyük internet şirketlerinden Sohu'nun CEO'su Zhang Chaoyang ise, 5G dönemine ilişkin olarak, “5G döneminde, artık herkes birer IP (internet protokolü). Bir IP ile birçok IP arasında görüntülü haberleşme sıradan bir şey olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Zhang, “Sosyal medya, görüntü ve canlı yayın moduna geçecek. İnsanlar, iletişimdeki gecikmeye, yani yazılı iletişime dayanamayacak. Görüntülü iletişim son tercih olacak” diye konuştu. Zhang'a göre, 5G geleneksel internete devrimi getirecek. 5G teknolojisinin avantajlarını önce görüntü alanında göstereceği yaklaşımı birçok katılımcı tarafından kabul edildi.

Kwai, Çin'de son yılların en popüler kısa video paylaşım platformlarından biri. Şirketin kurucusu ve CEO'su Su Hua, şirketinin şu an 5G teknolojisine dayalı uygulamalara, özellikle 1080p yüksek çözünürlüklü kısa video paylaşımına ve 4K yüksek çözünürlüklü canlı yayına ilişkin araştırmalar yapmaya başladığını belirtti.

Küresel Mobile Haberleşme Sistemleri Derneği (GSMA) CEO'su John Hoffman ise konferans sırasında yaptığı konuşmada, “Çin, 5G döneminde dünyaya öncülük edecek ve Çin'in görevi 5G teknolojisiyle dünyaya fayda sağlamak olacak” dedi. Hoffman, 5G'nin yüksek internet hızını garanti altına alacağını ve inovatif uygulamaların yerine getirilmesini hızlandıracağını dile getirdi.

5G cep telefonları ne zaman yaygınlaşacak?

5G teknolojisinin hızla gelişmesiyle birlikte, 5G özellikli cep telefonları da gündeme gelmeye başladı. Peki, 5G cep telefonları ne zaman piyasada tüketicilerin gerçek gözdesi haline gelebilecek?

Çin Bilişim ve İletişim Araştırma Enstitüsü'nden kısa süre önce açıklanan verilere göre, Çin'de bu yılın ilk dokuz ayında cep telefonu üretimi 287 milyonu buldu ve bunlardan sadece 787 bini 5G teknolojisine sahip. Veriler, 5G cep telefonlarının satışlarının beklendiği kadar iyi olmadığını ve bu yeni modellerin akıllı telefonların satışlarındaki düşüş eğilimini kurtaramadığını gösteriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor