Karlı Dağdaki Kartal: Taciklerin “Kartal Dansı”

2018-12-05 17:13:35

Ortalama rakımı 5000 metre olan Pamir Yaylası, “Dünyanın Damı” olarak kabul ediliyor. Çoğu insana göre, buradaki hiç bir dağa ulaşılamaz. Karlı dağların üzerinde, sadece kartal rahatça uçabilir.

Kendilerini “kartalın torunları” olarak adlandıran Tacikler, “kartal flütü” çalarak, bu güçlü yaratığa olan saygılarını ifade ediyor.

El davulu çalıp “kartal dansı” yapan Taciklerin zarif hareketleri, kanatlarını iyice açıp süzülerek uçan kartalı anımsatır.

Tacikler, Çin'de yaşayan Hint-Avrupa kökenli ve Kafkasoid ırktan tek etnik gruptur.

Çin'de yaklaşık 40 bin civarında olan Taciklerin büyük bölümü, Pamir Yaylası'nın doğusundaki Taşkurgan Tacik Özerk İlçesi'nde oturur.

“Taşkurgan” sözcüğü, “taş kent” anlamına geliyor. Burası, eski İpek Yolu üzerindeki önemli merkezlerden biri olan ve Taciklerin ataları tarafından kurulan Kavanta Krallığı'nın başkentiydi. Aradan bin yıl geçti, ama karlı dağların kucakladığı bu eski kale, Taşkurgan Nehri'nin kıyısında hâlâ dimdik ayakta duruyor.

Taşkurgan'ın batısında, ilçe merkezi yer alıyor. Taşkurgan İlçesi'nin merkezinde bugün 10 binden fazla Tacik yaşıyor. Burası, temiz ve sakin bir yayla kenti…

Yaylanın gurur kaynağı olan kartal, Taciklerin simgesidir. Taşkurgan İlçesi Etnik Kültürler ve Sanatlar Merkezi'nin mimari tasarımına kartal imgesi yansıyor. Bu, Taciklerin kartala duydukları saygıyı da gösteriyor.

Taciklerin, Orta Asya'da yaşayan göçebe bir gruptan türediğine inanılıyor. Tacikler yüksek dağlardaki otlaklarda sığır ve koyun güdüyor, alçak vadilerde ise tarımla uğraşıyor. Yani, Tacikler hayvancılığı esas alan, ama tarımla da uğraşan bir yaşam sürdürüyor.

Tarla işleri sırasında mola veren köylüler mutlaka köyün başında toplanır, kartal flütü çalıp geleneksel danslarını eder. Yayladaki yaşam tarzı doğayla uyum içinde… Burada eğlence türleri az olmasına rağmen, neşeli müzik ve dans, Taciklerin nesilden nesle aktardığı bir eğlence tarzı...

“Kartal dansı”, “kartal flütü”nün eşliğinde yapılır. “Kartal flütü” bazen tek başına çalınır. Ama genellikle iki erkek birer flüt çalarken, iki kadın da onlara iki el davuluyla eşlik eder. Farklı durumlarda “kartal flütü”yle çalınan değişik türküler vardır. Fakat çoğu, yüksek tonlu, coşkulu ve neşelidir ve kulağa çok hoş gelir.

Taciklerin geleneksel dansı, “kartal dansı” adıyla tanınıyor. Tacikler mekân sınırlaması olmaksızın, istedikleri zaman kalkıp dans eder. “Kartal dansı”nı genellikle erkekler yapar; fakat biri erkek, biri kadın olmak üzere iki kişinin yaptığı danslar veya toplu danslar da vardır. Dansa genellikle iyi bir oyuncu başlar, onun arkasında öteki kişiler takip eder.

“Kartal dansı”nın adımları “kartal flütü”nün temposuna uyar. Temel hareketler şunlardır: Beli biraz bükmek, sağ kolu ileri doğru uzatarak parmakları yukarı doğru kıvırmak; sol kolu bükerek bele koymak; parmakları açık tutmak; flüt ve davul eşliğinde ayakta 360 derece dönerek, sağ kolu geride tutup sol kolu uzatmak… Bazen iki kol paralel tutularak, bazen de biri yukarıda biri aşağıda tutularak, kartalın gökteki uçuşu taklit edilir. Adımlar mutlaka davulun temposuna uyar, ya ileri, ya geri; ya sola ya sağa doğru atılır. Dans eden bir Tacik, dönerken veya ilerlerken iki omzunu müziğin melodisine göre yukarı ve aşağı doğru titretir.

1234...>

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor