Hanın oturduğu şehir: Kaşgar

2015-12-04 09:59:21

Hanın oturduğu şehir: Kaşgar

Yazan ve fotoğraflar: Madilet Eda Akyumuk

İpek Yolu'nda Xinjiang etkinliği kapsamında Çin hükümetinin davetlileri olarak Türkiye'den gelen gazeteciler, televizyon programcıları ve ekonomistlerden oluşan grupla birlikte Çin Uluslararası Radyosu ekibi olarak 9-17 kasım tarihlerinde Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin önemli yerlerini gezdik.

Urumçi ile başlayıp Changji, Kaşgar, Artuş gibi kentlerden geçerek devam eden gezimizin en etkileyici kısmı tarihi dokusuyla Kaşgar oldu. Bilhassa 600 yılı aşkın bir geçmişe sahip “Eski kent” denilen alanda karşınıza çıkan manzaralar, size memleketinizden hiç ayrılmamışsınız, binlerce kilometreyi hiç kat etmemişsiniz hissi veriyor. Bir anlamda bu ifade yanlış da değil aslında. Kültürüyle, diliyle yüzlerce yıl evvelinde donup kalan Kaşgar, esen yelinde, taşında, toprağında atalarımızın nefesini taşıyor.

Derler ki, Çin'e gelip de Çin Seddi'ni görmeden giden, Çin'e gelmiş sayılmaz. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne gelip de Kaşgar'ı görmeyen de Xinjiang'a geldim deme hakkına sahip değildir, Xinjiang'ı görmemiştir. Zira Xinjiang'da baskın etnik kültürleri en yoğun hissedebileceğiniz şehirdir Kaşgar.

Hanın oturduğu şehir: Kaşgar

Kaşgar, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin ve Çin sınırlarının en batısında yer alan bir şehir. Yeşim taşı ile ünlü olduğu için, ismini de aynı anlama gelen “Kaştaş” kelimesinden aldığı düşünülen Kaşgar kelimesi, bir başka varsayıma göre, “Hanın oturduğu şehir” anlamında. Müslümanlığı kabul eden ilk Türk devleti Karahanlıların başkenti olduğu ve çok sayıda Türk hanlığına ev sahipliği yaptığı düşünüldüğünde bu isim fazlasıyla yakışıyor. Hindistan, Pakistan, Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan olmak üzere sekiz ülkeye sınırı bulunduğu için Büyük Pazar'ında da türlü türlü ürün bulmak mümkün.

Hanın oturduğu şehir: Kaşgar

Nüfusunun önemli bir bölümünü Uygurların oluşturduğu kentte ayrıca Han, Kırgız, Kazak, Hui, Rus, Özbek gibi etnik azınlıklar da yaşamlarını uyum içinde sürdürüyor. Bu etnik grupların dilleri dışında şehirde en çok konuşulan dil Uygurca. Uygurcayı yüzde yüz anlamasam da yerli halkla iletişim kurabilmek beni büyüleyen bir başka nokta oldu.

Öte yandan Kaşgar, konumu itibarıyla tarih boyunca İpek Yolu'nun önemli merkezlerinden biri oldu ve Çin'in öne sürdüğü Bir Kuşak-Bir Yol projesi açısından da bu önemini koruyor. Çin'i Avrupa'ya bağlayan Yeni İpek Yolu'nun merkez kentlerinden Kaşgar, Çin hükümeti ve özerk bölge hükümetinin katkılarıyla, tarihi dokusu bozulmadan restore ediliyor. Eski Kent'teki evlerin tamamına doğalgaz sistemi kuruldu, yollar onarıldı, internet yaygınlaştı. Kaşgar Kent Planlama Müzesi'ne giden göl üzerindeki platformda durduğunuzda, bir yanınızda Eski Kent, diğer yanınızda Kaşgar'ın modern yüzünün kesiştiği çizgiyi görebilir, bu değişimi en iyi orada hissedebilirsiniz.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor