Şiş Kebap

2013-12-25 15:11:54

Şiş Kebap

Xinjiang'da yaşayan Uygurların geleneksel yemeklerinden biri olan şiş kebap, Çin genelinde son derece popüler bir yemektir. Ülkenin hangi köşesine giderseniz gidin, her yerde şiş kebaba rastlamak mümkündür.

Uygur şiş kebabının kaynağı, ilkel toplumda ateşin ilk keşfedildiği döneme dayanıyor. Çin'in ilk tarih kitaplarında kebapla ilgili kayıtlar bulmak mümkün. Hunan eyaletinde bundan 2000 yıl önceki Batı Han Hanedanı dönemine ait Mawandui Mezarlığı'nda kebabın hazırlanışıyla ilgili yazılı belgeler bulunmuştu. Shangdong eyaletinde Doğu Han Hanedanı dönemine ait bir antik mezardan ise günümüzde Xinjiang'da yaygın olan şiş kebapa çok benzer kebap yemeklerinin pişirilmesiyle ilgili resimli tarifeler çıkarılmıştı.

Uygurların şiş kebabının ünlü olması, her şeyden önce yörede yetiştirilen kuzuların etlerinin son derece lezzetli olmasından kaynaklanıyor. Xinjiang'ın bereketli bozkırlarında yetiştirilen kaliteli cins kuzuların etlerinin lezzetine doyum olmaz.

Şiş kebap, genellikle dumansız kömür ateşinde pişirilir, ama fırında pişirilen şiş kebaplar da vardır. Şişlerin uzunlukları ise farklıdır. Xinjiang'ın Kuça bölgesinde bir metre uzunluğunda "Metrekebap" adı verilen bir şiş kebap türü ünlüdür.

Bir zamanlar yalnızca bir sokak yemeği olan şiş kebap, artık özerk bölgenin en üst düzey ziyafet sofralarında da yer alıyor.

Kuzu çevirme, Xinjiang'ın ünlü bir başkan yemek çeşididir. Bu yemek, genellikle çok değerli misafirlere ikram edilir.

Kuzu çevirmede kullanılan kuzular, iki yaşından küçük olmalıdır. Bağırsakları temizlenen kuzu un, tuzlu su, yumurta, zencefil ve biber gibi çeşitli baharatlarla terbiye edilir. Fırında döndürülerek yaklaşık bir saat pişirilen kuzu çevirme, başına kırmızı kurdele bağlanarak sofraya sunulur, kuzunun ağzına bir iki kereviz veya maydonoz yaprağı bırakılır. Bu güzel görünüş, sofrada bulunanların iştahını daha da açar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor